Վերաքննիչ քրեական դատարանում՝ դատավոր Մնացական Հարությունյանի նախագահությամբ, քննվում է «5-րդ» ալիքի սեփականատեր Արմեն Թավադյանի կալանավորման որոշման դեմ պաշտպանական կողմի ներկայացրած բողոքը:
«Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը տեղեկացրեց, որ իրենք ներկայացրել են միասնական բողոք, հետեւաբար բացի կալանքի դեմ ներկայացված բողոքից քննվելու են նաեւ Թավադյանի ձերբակալման որոշման եւ գրավի միջնորդության մերժման դեմ բողոքները:
Դատական նիստին զուգահեռ դատարանի բակում բողոքի ակցիա է՝ Թավադյանի ազատ արձակման պահանջով:
Արմեն Թավադյանը, հիշեցնենք, կալանավորվել է դեկտեմբերի 26-ին Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի որոշմամբ: Վերջինս միաժամանակ մերժել էր Թավադյանի ձերբակալման որոշման դեմ բողոքը եւ գրավի միջնորդությունը:
Արմեն Թավադյանը մեղադրվում է կազմակերպված խմբի կողմից վկային կամ տուժողին սուտ ցուցմունք տալու նպատակով կաշառելու մեջ: Դեկտեմբերի 24-ին նա նույն կասկածանքով բերման էր ենթարկվել, ապա՝ ձերբակալվել: Նույն քրեական գործի շրջանակում մեղադրանք է առաջադրվել Ռոբերտ Քոչարյանի աջակից Վարուժան Մկրտչյանին, որը, ըստ Ոստիկանության տեսանյութի, Մարտի 1-ի գործով տուժողին գումարի եւ հետագայում պաշտոնի դիմաց ցուցմունքից հրաժարվելու առաջարկ էր արել: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
Ավելի ուշ Թավադյանին պատկանող բնակարանում խուզարկություն էր եղել, ինչի մասին պաշտպաններն ահազանգել էին ՄԻՊ գրասենյակ: Հովհաննես Խուդոյանը մեր զրույցում նշել էր, որ խուզարկության համար դատարանի թույլտվություն եղել է, բայց առգրավումներ կատարվել են նաեւ թույլտվության սահմաններից դուրս. փաստաթղթերից եւ այլ ապացույցներից բացի առգրավել էին դրամական միջոցներ, զարդեր, ինչը եւս իրենց վիճարկելու են: