Չենք բացառում, որ էլ ավելի ծանր հանցագործություններ կվերագրվեն՝ ոչ միայն պարոն Սարգսյանին. Աղաջանյան
Մեր քաղաքական թիմը պատրաստվում է ստուգումներ իրականացնել, եւ այդ ստուգումները կարող են վերաբերել 90-ականներին, ընդհուպ՝ մինչեւ 1991 թվական: Այս մասին այսօր՝ կառավարության նիստից հետո՝ լրագրողների հետ զրույցում, ասաց ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե կառավարությունն իր ստուգումներով կանդրադառնա՞ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի կառավարման տարիներին:
«Մենք կփորձենք բացահայտել բոլոր այն ապօրինությունները, առնվազն հանրային հնչողություն ունեցող այն ապօրինությունները, որոնք մինչ օրս հանրության մեջ որոշակի հարցեր են առաջացնում, ու դրանց պատասխանները մեր հանրությունը չունի»,- նշեց Աղաջանյանը:
Նրա խոսքով՝ բարդ գործընթաց է սպասվում, քանի որ արխիվացման գործընթաց կա. «Հաշվի առնելով, որ փաստաթղթերի հասանելիության խնդիր կառաջանա, ու այս պահին նույնիսկ շատ ավելի թարմ քրեական գործերի շրջանակներում հասանելիության խնդիր կա՝ բարդ գործընթաց կլինի: Բայց մեր քաղաքական թիմի նպատակներից մեկը հենց դա է, ու մենք մինչեւ վերջ գնալու ենք ճշմարտության բացահայտման ուղղությամբ»:
Անդրադառնալով այն գնահատականներին, թե Սերժ Սարգսյանին առաջադրված մեղադրանքը ծիծաղելի է՝ Աղաջանյանն ասաց. «Գուցե հանրության որոշակի շերտերի համար ընկալվել է այնպես, որ դա միակ հանցագործությունն է, որը վերագրվում է պարոն Սարգսյանին քննչական մարմինների կողմից: Ես, իհարկե, չխախտելով որեւէ մեկի անմեղության կանխավարկածը, կարծում եմ, որ հանրության լայն շրջանակներում կա վստահություն, որ դա ամենեւին ամբողջը չէ: Դա ընդամենն այդ քրեական գործի շրջանակներում մեղադրանք է, եւ չենք բացառում, բնականաբար, որ այլ գործերի շրջանակում եւս է՛լ ավելի մեծ մասշտաբի եւ է՛լ ավելի ծանր հանցագործություններ կվերագրվեն՝ ոչ միայն պարոն Սարգսյանին, այլ նաեւ այլ նախկին եւ, ինչպես տեսաք, ներկա իշխանության ներկայացուցիչներին։ Հետեւաբար այս տեսանկյունից կարծում եմ, որ ամեն ինչ շատ լավ է ընթանում»:
Աղաջանյանի համար անսպասելի էր ԿԳՄՍ փոխնախարար Գեւորգ Լոռեցյանի հետ առնչվող դեպքը. «Այնուամենայնիվ, այս պահին պետք է արձանագրենք, որ գոյություն ունի անմեղության կանխավարկած, չշտապենք եւ թողնենք, որպեսզի քննություն ընթանա։ Պետք է արձանագրենք, որ լինեն նախկիններ, թե ներկաներ, այսօրվա կառավարության դիրքորոշումը շատ հստակ է, որ որեւէ ապօրինություն, անկախ դրա հեղինակից, ենթակա է օրենքով սահմանված բոլոր պատժամիջոցների»:
Հարցին, թե սա չի նշանակում, որ այս դեպքը կարող է շարունակական լինել, եւ դրա համար հող կա նախապատրաստված, Աղաջանյանը պատասխանեց. «Առհասարակ ոչինչ չի բացառվում։ Կարծում եմ՝ կարեւորը ոչ թե բացառելն է, այլ այնպիսի համակարգ ստեղծելը, որը ցանկացած նմանատիպ երեւույթ, դրսեւորում կկանխի կամ կարձագանքի դրանց։ Իհարկե, շատ ավելի լավ կլիներ, որպեսզի կանխարգելիչ միջոցառումներ ու համակարգ գոյություն ունենար եւ գործեր շատ ավելի վաղ։ Սակայն մենք ժառանգել ենք մի այնպիսի համակարգ, որն ամենեւին այլ տրամաբանությամբ է փորձել գործել»։
Դիտարկմանը, թե այսպիսի դեպքերը չի ազդում իշխանության վարկանիշի վրա, վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարը պատասխանեց. «Ո՛չ, քանի որ այստեղ անձերը կապ չունեն, այստեղ համակարգն է կարեւոր, եւ հաշվի առնելով, որ նմանատիպ դրսեւորումներն ի հայտ են գալիս, եւ դրանց հեղինակները պատասխանատվության են ենթարկվում, ընդհակառակը, կարծում եմ՝ դա է՛լ ավելի է բարձրացնում մեր քաղաքական թիմի վարկանիշը»։