Սեւանի ափին հիմա կան օբյեկտներ, որոնք տեղով էկոլոգիական աղետ են: Այս մասին այսօր՝ կառավարության նիստում, հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Էդ մարդիկ աղտոտում են Սեւանը, էդ աղտոտման պատճառով կրում են տնտեսական վնասներ ու կառավարությունից պահանջում, որ քաղաքացիներին ուղղորդեն՝ գնան իրենց աղտոտած ջրերում ու իրենց հավաբուն հիշեցնող օբյեկտներում հաց ուտեն»,- ասաց վարչապետը։
Փաշինյանի խոսքով՝ քանդվող ու փտող վագոնչիկներով ընտանիք երկար չեն պահի. «Սեւանի շուրջ բիզնեսը պետք է քաղաքակրթվի, սա մեր խնդիրն է ու մենք պետք է ունենանք շատ հստակ դիրքորոշում»:
Վարչապետն ասաց, թե մարդիկ վնաս են հասցնում, իրենց գործողությունների արդյունքների հետ առերեսվում են, հետո ճամփա են փակում ու ասում՝ կառավարություն, արի լուծի. «Իսկ ո՞վ է ասել, որ էդ բոլոր հարցերը պետք է կառավարությունը լուծի, դուք ձեր ոտքի տակը մաքրեք»:
Փաշինյանն ընդգծեց՝ հերիք է աչք փակել կատաստրոֆիկ երեւույթների նկատմամբ. «Սեւանում տեղեր կան, որ եթե այնտեղ մի զբոսաշրջիկ հայտնվի, ում տենա կասի՝ Հայաստան հանկարծ չգնաք. դա ուղղակի վնասում է երկրի իմիջը»: