Մինչեւ քրեական գործը, ամիսներ շարունակ երկրի վարչապետին իմ վերաբերյալ սխալ ինֆորմացիա էր զեկուցվում թոշակի գնացած մի պաշտոնյայի կողմից։ Այս մասին այսօր՝ հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ, ասաց ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության՝ լիազորությունները կասեցված պետ Դավիթ Սանասարյանը։
Հիշեցնենք, որ Դավիթ Սանասարյանի եւ մյուսներին գործն արդեն ուղարկվել է Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան եւ մակագրվել դատավոր Դավիթ Բալայանին: Դավիթ Սանասարյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա, հանդիսանալով ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար, ունենալով ծառայության անմիջական ղեկավարումն իրականացնելու, ծառայության աշխատակիցներին նշանակելու և ազատելու, կարգապահական տույժի ենթարկելու, վերահսկվող օբյեկտներում ուսումնասիրություններ իրականացնելու հանձնարարագրեր տալու, վերահսկվող օբյեկտներից ծառայության գործառույթներին առնչվող տեղեկություններ և փաստաթղթեր պահանջելու լիազորություններ, խմբային շահերից ելնելով, իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ, ինչպես նաև չի կատարել իր ծառայողական պարտականությունները: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը։
Սանասարյանն ասուլիսի ժամանակ հիշեցրեց, որ որոշ ժամանակ առաջ խոսվում էր տեսանյութերի մասին, որտեղ երեւում է՝ ինչպես է ինքը կաշառք վերցնում։ Այդ տեսանյութերը, սակայն, չհրապարակվեցին, քանի որ Սանասարյանի պնդմամբ դրանք ընդհանրապես գոյություն չունեն․
«Եթե նման տեսանյութեր լինեին, իսկ ես այն ժամանակ էլ հավաստիացնում էի, որ չկան, ապա հիմա ես կաշառքի ծանր հոդվածով այստեղ նստած չէի լինի, իսկ իմ փաստաբանները կփորձեին մեղմացնել իրավիճակը»։
Դավիթ Սանասարյանն ասաց, որ դեռ այն ժամանակվանից փորձ է արվում սեպ խրել իր եւ վարչապետ Փաշինյանի միջեւ․
«Բայց ես չգնացի այդ ճանապարհով։ Ինձ համար, իհարկե, վրդովեցնող էր այս երեւույթը, որ ես տարիներ շարունակ կռիվ տամ հանցավոր իշխանության դեմ, ու այդ իշխանության սիմվոլները՝ Սերժ Սարգսյանից սկսած՝ մինչեւ արշակներ, ազատության մեջ թրեւ են գալիս, բայց մարդ, որ իր ողջ գիտակցական կյանքում կռիվ է տվել նրանց դեմ, այսօր այդ մարդու վերաբերյալ գործը դատախազության կողմից հանցակցությամբ ուղարկվեց դատարան»,- ասաց Սանասարյանը՝ հավելելով, որ մյուս կողմից էլ ուրախացավ, որ եթե այսպես չլիներ, կասեին՝ կոծկեցին կոռուպիցոների գործը, իսկ հիմա բաց դատական պրոցես կլինի, իրենք էլ կներկայացնեն, թե ինչ գործի մասին է խոսքն առհասարակ։