Ցավով եմ հետեւում պարոն Վանեցյանի հայտարարությունների շարքին։ Այս մասին այսօր՝ լրագրողների հետ զրույցում, ասաց ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը։
«Կարծում եմ՝ պետական պաշտոնյան նույնիսկ պաշտոնից հեռանալուց հետո չպետք է նման ձեւով հեռանա եւ նման հայտարարություններ անի: Պաշտոնանկությունից հետո նմանատիպ հայտարարությունները ոչ միայն սպային, այլեւ շարքայինին պատիվ չեն կարող բերել: Նման ձեւով հեռացումն ինձ համար անհասկանալի է եւ անընդունելի: Ես չէի համաձայնի պնդմանը, թե դա որեւէ մտահոգության արտահայտման ձեւաչափ էր: Իմ տպավորությունը մի փոքր այլ է»,- ասաց Ավինյանը:
Ավինյանը նշեց, որ ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնակատարն արդեն նշանակվել է, իսկ տնօրենի նշանակման հետ կապված քննարկումներ չկան այս պահին:
Հարցին, թե իր ընկալմամբ ի՞նչ նկատի ուներ Վանեցյանը, երբ հայտարարում էր՝ իմ հրաժարականը թող «կանգ առ»-ի ազդանշան լինի, փոխվարչապետը պատասխանեց. «Պարոն Վանեցյանը կարծես հաջորդ օրվա իր հարցազրույցում միանշանակ լավ չէր հիշում, թե այդ տեքստում ինչ է գրված, հետեւաբար երեւի թե չմեկնաբանեմ: Ե՛ւ պարոն Վանեցյանի, ե՛ւ պարոն Օսիպյանի պաշտոնից հեռացումները վարչապետի որոշմամբ են եղել: Վարչապետն է նախապես որոշել, որ նրանք պետք է հեռանան իրենց պաշտոններից: Հետագա բոլոր մեկնաբանությունները պետք է այս տրամաբանության մեջ լինեն»:
Ավինյանի խոսքով՝ այլ պաշտոնյաների պաշտոնանկության հարց այս պահին չի քննարկվում:
Ինչ վերաբերում է Վանեցյանի պնդմանը, թե վարչապետը մարդիկ է ուղարկում իր մոտ, որ ինքը չխոսի, եւ որ վարչապետը խախտում է պայմանավորվածությունը, Ավինյանն ասաց. «Ճանաչելով վարչապետին՝ կարող եմ ասել, որ նա երբեք այդպիսի մեթոդներով չի առաջնորդվել: Նա չի կարող մարդ ուղարկել որեւէ մեկի մոտ, որ որեւէ մեկին լռեցնի: Դա իր մեթոդը չէ, իր գործելաոճը չէ: Ես չգիտեմ՝ պարոն Վանեցյանն ինչի մասին է խոսում, բայց 2018-ի թավշյա հեղափոխության ընթացքում կատարված բոլոր երեւույթները եղել են բոլորի աչքի առաջ, եղել են թափանցիկ, որեւէ ստվերային գործարք չի եղել եւ չէր կարող լինել»:
Ավինյանը հերքեց մամուլի տեղեկությունները, թե իր եւ Արթուր Վանեցյանի հարաբերությունները լարված են եղել. «Աշխատանքային պրոցեսներում շատ տարատեսակ հարցերով լինում են տարաձայնություններ, կոշտ քննարկումներ: Մամուլում տարբեր ժամանակներում տարբեր բաներ են շրջանառվում, եւ այդտեղ մամուլը հերթական անգամ մի ֆեյք ու հետաքրքիր լուր էր իր համար գտել, որն իրականությանը չէր համապատասխանում»:
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք մտահոգիչ չէ, որ Մարտի 1-ի գործով առանցքային վկաներից մեկը՝ նախկին ոստիկանապետ Հայկ Հարությունյանը, ինքնասպանություն է գործել՝ փոխվարչապետը պատասխանեց. «Այս պահի դրությամբ ես գիտեմ այնքան, որքան Դուք, այսինքն՝ կարդացել եմ լրատվամիջոցներից: Այդ առումով որեւէ եզրակացություն չունեմ եւ չեմ կարող ունենալ»:
Անդրադառնալով հարցին, թե բիզնեսը հակազդեցություն ցույց կտա՞ իրական սեփականատերերի բացահայտման պարտադրանքին՝ Ավինյանն ասաց. «Այն բիզնեսը, որը ցանկանում է գործել կոռուպցիոն միջավայրում, միգուցե հակազդեցություն ցույց տա, բայց այդ հակազդեցությունն անարդյունավետ է, որովհետեւ խաղի կանոններն իրապես սահմանում է պետությունը: Այդ խաղի կանոններն արդար են եւ հավասար են բոլորի համար»: