Մենք պատրաստ ենք ամենայն պատասխանատվությամբ ստանձնել Հայաստանի ազգային անվտանգության նոր ռազմավարության մշակման միջգերատեսչական հանձնախմբի գործառույթները: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
ԱԽ քարտուղարն ընդգծեց, որ փաստաթղթի մշակման համար հսկայական աշխատանք է կատարվել։
«Ինչու ենք որոշել մշակել նորը, պատճառները բազմաթիվ են, 12 տարի առաջ է ստեծվել գործողը, որից հետո Հայաստանում բազմաթիվ փոփոխություններ են տեղի ունեցել»,- նշեց Գրիգորյանը։
Գրիգորյանի խոսքով՝ Հայաստանի գլխավոր մարտահրավերը շարունակում է մնալ Արցախի շուրջ զարգացումները. «Մենք անհրաժեշտություն ենք տեսնում ընդլայնել անվտանգության հայեցակարգը, մենք համոզված ենք, որ մեր հզորությունը գալիս է մեր դավանած գաղափարներից, երկրի առաջնորդներից ու երկրի հեղինակությունից»,- ասաց ԱԽ քարտուղարը։
Գրիգորյանն ասաց, որ անհերքելի է, որ Հաայստանի, Արցախի ու Սփյուռքի անվտանգության հարցերը փոխկապակցված են։ Նա նաեւ նշեց, որ անհրաժեշտ է ձեւավորել փաստաթուղթ, ոը կլինի ճկուն։
Անդրադառնալով անվտանգությանը վերաբերվող հարցերին, Գրիգորյանն ասաց, որ այս մեկ տարվա ընթացքում նոր զենքեր են ձեռք բերվել, հրապարակային խոսվել է «Սու»-երի մասին, 2019-ի վերջին «Սու»-երն արդեն պատրաստ կլինեն, իսկ 2020-ին արդեն ձեռք կբերենք:
«Դրանից բացի այլ սպառազինություն է ձեռք բերվել, որի մասին եթե անհրաժեշտություն լինի, ՊՆ-ն կխոսի»,- ասաց ԱԽ քարտուղարը:
Գրիգորյանի խոսքով՝ այս պահին կա քաղաքական որոշում, որ մինչեւ 2020 թվականի հոկտեմբերը բոլոր պոստերում ջրամատակարարում է լինելու. «Դրա համար ֆինանսական հատկացումն ու տեխնիկական մասը կապահովվի»: