Նվազագույն աշխատավարձը բարձրացնելու նախաձեռնությունը Ազգային ժողովի ու կառավարության համատեղ նախաձեռնությունն է: Այս մասին «Նվազագույն աշխատավարձը կտրուկ աճում է. նախաձեռնության սոցիալական արդյունքները» թեմայով քննարկման ժամանակ հայտարարեց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը:
«ԱԺ կողմից եղել է օրենքի նախագիծ, որի վերաբերյալ կառավարությունը տվել է դրական եզրակացություն եւ արել է առաջարկ, որ նվազագույն աշխատավարձը դառնա ոչ թե 63 հազար դրամ, այլ 68 հազար դրամ: Գնդակը հիմա ԱԺ դաշտում է: 63 հազարը կոնսենսուսային տարբերակ է, իսկ դրանից ավելը՝ կքննարկենք: Պրոցեսը զուգահեռ է գնացել»,- ասաց Թունյանը:
Թունյանը նշեց, որ իրենք կասկածով են վերաբերվում, որ հնարավոր կլինի բարձրացնել 68 հազար դրամ, որովհետեւ դրա արդյունքում կբարձրանան բազային ու պետական պաշտոնյաների աշխատավարձերը:
«Պատգամավորը ստանում է բազային աշխատավարձի տասնապատիկը, նախարարը՝ տասներկուսապատիկը: Եթե բազային աշխատավարձը բարձրանա, պատգամավորի աշխատավարձն էլ կբարձրանա: Եթե կառավարությունն առաջարկում է 68 հազար դրամ, որին զուգահեռ կներկայացնի մեխանիզմ, թե ինչպես անփոփոխ թողնել բազայինը, մենք մեծ հաճույքով կհամաձայնենք 68 հազար դրամին»,- ասաց պատգամավորը:
Բաբկեն Թունյանն ասաց, որ պատգամավորը 660 հազար դրամի փոխարեն կստանա 700 հազար դրամ, արդյունքում իրենք իրենց սեփական աշխատավարձը կբարձրացնեն 40 հազար դրամով, իսկ մյուսներինը՝ մոտ 10.000 դրամով:
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի փոխնախարար Գեմաֆին Գասպարյանը համաձայնեց, որ իրենց նպատակը նվազագույն աշխատավարձի շեմը, ոչ թե սեփական աշխատավարձերի բարձրացումն է:
«Ամենայն հավանականությամբ, նվազագույն աշխատավարձը կլինի 67 հազար դրամ»,- ասաց Գասպարյանը:
Գասպարյանի կարծիքով Հայաստանում աշխատող մարդը պետք է նվազագույն սպառողական զամբյուղից ավել աշխատավարձ ստանա: «Սա քաղաքական դիրքորոշում է, եւ որպեսզի հասկանանք, թե որքան պետք է բարձրացնենք աշխատավարձը, 4 մեթոդով ուսումնասիրություն ենք կատարել: Նվազագույն սպառողական զամբյուղը մոտ 63 հազար դրամ է: 1580 գործատու ենք ներգրավել մեր ուսումնասիրության մեջ, որոնք ասում են, որ 70 հազար 142 դրամը նորմալ է: Այն մտահոգությունները, որ հնչում են, թե միջին աշխատավարձի բարձրացումը կարող է վնասել ՓՄՁ-ին, այդպես չէ: Հարկային փոփոխություններով, ընտանեկան բիզնես հասկացությունը թույլ է տալիս, որ նոր ստեղծվող բիզնեսը կայանա»,- նշեց Գասպարյանը:
Փոխնախարարի խոսքով աշխատավարձերի բարձրացումը վերաբերում է պետական ոլորտի 35 հազար, իսկ մասնավոր ոլորտի 45 հազար աշխատողի:
Գասպարյանը ասաց, թե իրենց հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ այսպիսով 2 տոկոսով կկրճատվի աղքատությունը, իսկ արդեն տարիներ անց կունենանք աղքատության 5 տոկոսանոց կրճատում:
Գասպարյանն ասաց, որ նվազագույն աշխատավարձի բարձրացման հարցը կքննարկվի արդեն ԱԺ աշնանային նստաշրջանում ու դրական արդյունքի դեպքում արդեն հունվարից նվազագույն աշխատավարձը բարձրացված կլինի:
Տնտեսագետ Վահագն Խաչատրյանը ողջունում է կառավարության ու ԱԺ նախաձեռնությունը՝ նվազագույն աշխատավարձը բարձրացնելու վերաբերյալ:
«Նվազագույն աշխատավարձ կատեգորիան ընդունելի՞ է, թե ոչ, ինչո՞ւ են օգտագործում: Սա կապված է եղել ստվերի դեմ պայքարին, դրա ձեւերից մեկն է եղել: Բիզնեսը որոշում է այլ խաղի կանոններով խաղալ, երբ թողնում ենք իրենց վրա: Գերադասում են ավելի ցածր աշխատավարձեր գրել, սեւ փող տալ»,- նշեց Խաչատրյանը:
Տնտեսագետի կարծիքով տեղի է ունենում օպտիմալացում, կրճատումներ ու պետական պաշտոնյաներն էլ քաղաքացի են եի խնդիր չկա, եթե նրանց աշխատավարձն էլ բարձրանա:
«Կարեւորը ձեր աշխատանքի որակը բարձրանա: Ես համոզված եմ, որ եթե պետական ծառայության որակը բարձր է, մարդիկ չեն նայում՝ որքան է աշխատավարձը: Այստեղ ուրիշ հանգամանք կա, որը շահարկվում էր, թե բյուջեի վրա ինչ բեռ է լինելու, տնտեսական կյանքի վրա ինչ ազդեցություն է ունենալու: Մենք պետք է օգտագործենք այս հնարավորությունը տնտեսության մեջ աշխուժություն մտցնելու համար: Հիմա այս գումարը ո՞ւր է գնալու՝ վերադառնալու է ի՞նչ տեսքով: Մենք այս վերլուծության կարիքն ունենք»,- նշեց տնտեսագետը:
Խաչատրյանի խոսքով մոտեցում կա, թե պետական պարտքը պետք է մեծացնել, որ տնտեսությունը աշխուժանա, այնինչ՝ նման ճանապարհով տնտեսության զարգացման հնարավորությունն ավելի մեծ է: