Ես միշտ եղել եմ այն համոզման, որ 2015 թվականի դեկտեմբերի փոփոխություններով Սահմանադրության համաձայն՝ օրենսդիր եւ գործադիր մարմինների միջեւ իշխանությունների տարանջատման սկզբունքի կիրառությունը չի ունենալու այն խորությունը, ինչը լինելու է դատական եւ գործադիր ու դատական եւ օրենսդիր մարմինների միջեւ։ Այլ խոսքով՝ մեկ քաղաքական ուժի կողմից դոմինացված ԱԺ-ն, միաժամանակ իր կողմից ձեւավորված գործադիրը, իշխանության երկու ճյուղերի միջեւ հարաբերությունը, որոշումների կայացման մեխանիզմը հանգեցնելու են նրան, որ օրենսդիր-գործադիր տանդեմին իրական հակակշիռը մնալու է արդարադատության համակարգը՝ եռաստիճան դատական համակարգը, եւ վստահաբար, այս համակարգը չի կարող դիմադրել օրենսդիր եւ գործադիր իշխանությունների ծանրությանը՝ առանց Սահմանդրական դատարանի գործուն աջակցության։ Այս մասին այսօր ԱԺ-ում իր ելույթի ժամանակ ասաց Սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածու Վահե Գրիգորյանը։
Գրիգորյանը նկատեց, որ Սահմանադրական դատարանն ու դատական իշխանությունն այս պահի դրությամբ ամենաքննադատվող հավածն են պետական իշխանության, եւ, ըստ այդմ, անպտուղ կլինի այդ քննադատությունը շարունակել, եթե չկա կոնկրետ գործողությունների ծրագիր։ Թեկնածուն իր ծրագիրը բաժանեց երեք հատվածի՝ ՍԴ գործունեության ուղությունները՝ նյութական իրավունքի զարգացման ուղղությամբ, դատարանակազմության ուղղությամբ, ընթացակարգի եւ ապացույցների ուղղության։
Վահե Գրիգորյանը նշեց, որ Սահմանադրական դատարանն ամենազգալի հարվածը կրել է ընտրական վեճերով իրականացված արդարադատության արդյունքում իր կայացրած որոշումների հետեւանքով։ Եւ այդ բացթողումը դատարանին հեռացրել է փաստերը քննելու իր կարգավիճակից, եւ արդյունքում այլ ատյանների կողմից փաստերի վերաբերյալ գնահատակնների վրա են հիմնել ՍԴ-ի դատողությունները։
Ըստ Գրիգորյանի՝ Սահմանադրական դատարանում պետք է գործի 9 հավասար դատավորների կարգավորումը՝ ի տարբերություն ներկայում Հայաստանում գործող ու միջազգային գործընկերների կողմից քննադատված մոտեցման։
Նրա խոսքով՝ հիմա Սահմանադրական դատարանի նախագահը առավելություն ունի մյուս դատավորների նկատմամբ, մինչդեռ տարբերությունը, ըստ Գրիգորյանի, պետք է լինեն ընդամենը վարչական եւ ներկայացուցչական որոշ գործառույթներ։ Եվ այդ գործառույթները, ըստ Գրիգորյանի, պետք է ստորադասվեն դատավորի գործառույթներին, քանի որ դատավորի գործառույթները պրոֆեսիոնալ գործառույթներ են։
Գրիգորյանի պնդմամբ՝ նման դեպքում դատավորները կլինեն Սահմանադրական դատարանի ամենաբարձր պաշտոնյաները։ Իսկ սահմանադրական դատարանի նախագահի պաշտոնը, ըստ Գրիգորյանի, կարելի է կրճատել ներկա 6 տարի ժամկետից։ Նրա կարծիքով՝ դրա համար օրենսդրական փոփոխության անհրաժեշտություն էլ չկա, քանի որ դատավորները կարող են համերաշխություն ցուցաբերել ու զիջել միմյանց այդ պաշտոնը։