ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանն այսօր խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում պատասխանելով հարցին, թե իրենց խմբակցությունում քննարկվե՞լ է ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի՝ Ապարանում նախկին իշխանության ներկայացուցիչների հետ մայիսի 28-ի տոնակատարություններին մասնակցելու հարցը, ասաց, որ ինքը նման քննարկման չի մասնակցել․
«Իսկ փոխվարչապետը պարտավոր է, կարծում եմ, հարգալից լինել բոլոր քաղաքացիների նկատմամբ։ Հիմա կարելի է մտածել՝ ինչո՞ւ Տիգրան Ավինյանն Աղվան Հովսեփյանի հետ.․.»,-մեկնաբանեց Միրզոյանը՝ եւ անդրադառնալով հարցին, թե ինչու միջոցառումներին հրավիրված չէին Արցախի պաշտոնյաները, ասաց, որ ինքը տոնակատարությունների կազմակերպման հետ որեւէ առնչություն չի ունեցել։
Միրզոյանը վստահեցրեց, որ Անկախության տոնակատարություններին Արցախի ղեկավարության ներկա չգտնվելը կամ ցանկացած այլ գործոն չի կարող սեպ խրել երկու պետությունների միջեւ․
«Եթե որեւէ մեկը փորձի սեպ խրել, ես դա կորակեմ ազգային դավաճանություն»,- ասաց ԱԺ նախագահը՝ չցանկանալով մեկնաբանել Արցախի գործող եւ նախկին նախագահների՝ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքից ազատ արձակելու համար միջնորդություն ներկայացնելու հարցը․
«Մարդիկ քաղաքական գործիչներ են եւ անհրաժեշտ են համարել անել այդ քայլը, պատմության մեջ այդ քայլով մնալ։ Ինչո՞ւ փորձել կանխել», - ասաց ԱԺ նախագահը։