Նախագահի անձի կամ ինստիտուտի նկատմամբ հարգանքի բացակայություն, դեմարշ չկա․ ԱԺ նախագահ
Սահմանադրական դատարանի դատավորի հարցը պետք է լուծվի այնպես, ինչպես նախատեսված է օրենսդրությամբ։ Նախագահն իրավասություն ունի առաջադրել թեկնածու, ԱԺ-ն իրավունք ունի ընտրել կամ չընտրել այդ թեկնածուին։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը՝ նշելով, որ այս գործընթացը պետք է շարունակվի այնքան, մինչեւ ԱԺ-ի եւ նախագահի պատկերացումները համընկնեն։
«Խնդրում եմ՝ սա բոլորովին չմեկնաբանել որպես նախագահի անձի կամ ինստիտուտի նկատմամբ հարգանքի բացակայություն։ Տեսնենք՝ հաջորդը առաջադրումն ինչպես կլինի։ Բոլորովին դեմարշ չկա։ ԱԺ-ն պետք է ընտրի կամ չընտրի այն թեկնածուին, որին առաջադրում է նախագահը»,- ասաց ԱԺ նախագահը։
Հիշեցնենք՝ երեկ Ազգային ժողովում տեղի ունեցած քվեարկության արդյունքներով ՍԴ դատավորի թեկնածու Արթուր Վաղարշյանը չընտրվեց թափուր պաշտոնում։ Վաղարշյանի թեկնածությունն առաջադրել էր Արմեն Սարգսյանը։ 7-րդ գումարման Ազգային ժողովում ՍԴ դատավոր չի ընտրվում արդեն երկրորդ անգամ։