Հանրային ընկալման մեջ կաշառակերության, ուսանողներից կաշառք վերցնելու տեսանկյունից ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետն է ամենաքննարկվածը։ Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում Սահմանադրական դատարանի դատավորի ընտրության հարցի քննարկման ժամանակ դիմելով դատավորի թեկնածու Արթուր Վաղարշյանին՝ ասաց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանը՝ միաժամանակ հարցնելով՝ արդյոք Վաղարշյանն այս ընկալման համար իրեն պատասխանատու համարում է, քանի որ այդ ֆակուլտետի ամբիոններից մեկի վարիչն է։
Վաղարշյանն ասաց, որ նման ընկալումները համալսարանից անտեղյակ մարդկանց խոսակցություններ են․
«Նման բան եղել է 1990-ականներին, որ այդպիսի համբավ կար, բայց համալսարնում եւ միայն մեր ֆակուլտետում վերջին 15 տարիներին շատ բան է փոխվել։ Ինչ-որ մի ժամանակ տարածվել է, եւ հոլովում են մինչեւ հիմա, այդպես չէ։ Այլ ասելիք չունեմ, նման իրավիճակներում փորձում եմ գնալ իմ աչքով, անմիջականորեն ստանալ ինֆորմացիան»,-ասաց ՍԴ դատավորի թեկնածուն։
Հովակիմյանը նաեւ հետաքրքրվեց՝ այս տարի ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի փետրվարի 28-ի նիստի տապալման գործում, որի ժամանակ պետք է քննարկվեր ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանին անվստահություն հայտնելու հարցը, Վաղարշյանն ի՞նչ դերակատարում է ունեցել, քանի որ նաեւ հոգաբարձուների խորհրդի անդամ է։
Վաղարշյանն ասաց, որ դրանից մեկ ամիս առաջ նիստ էր տեղի ունեցել եւ բոլոր հաշվետվություններն ընդունվել էին, իսկ այդ օրվա նիստի օրակարգը օրենքին չէր համապատասանում։ Նա նշեց, որ նիստը ոչ թե տապալվել է, այլ օրակարգը չի հաստատվել, ինքն էլ օրակարգի չհաստատման համար օրինական հիմնավորումներ է ներկայացրել։