«Արսենալի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը չի մասնակցի Եվրոպա լիգայի 2018-19 մրցաշրջանի եզրափակչին: Այս մասին հայտնումէ ակումբի պաշտոնական կայքը: Նշվում է, որ որոշումը կայացրվել է ֆուտբոլիստի ու նրա ընտանիքի հետ համատեղ քննարկումների արդյունքում:
«Հիասթափված են, որ պետք է տեղեկացնենք, որ Հենրիխ Մխիթարյանը թիմի հետ չի մեկնի Բաքում՝ Եվրոպա լիգայի 2018-19 մրցաշրջանի «Չելսիի» դեմ եզրափակչին: Մենք ամբողջությամբ ուսումնասիրել են Միկիի՝ թիմի հետ լինելու բոլոր տարբերակները, սակայն նրա ու նրա ընտանիքի հետ քննարկման արդյունքում եկել ենք համատեղ եզրակացության, որ նա չի լինի պատվիրակությունում:
Մենք նամակ են գրել ՈՒԵՖԱ-ին եւ մեր մտահոգությունները հայտնել այս իրավիճակի հետ կապված: Միկին առանցքային խաղացող է եղել եզրափակչի հասնելու մեր գործընթացում, հետեւաբար սա մեր թիմի համար մեծ կորուստ է:
Մենք նաեւ շատ տխուր ենք, որ խաղացողը եվրոպական խոշոր մրցաշարի եզրափակիչ է բաց թողնելու նման պայմանների պատճառով, սա իրավիճակ է, որը հազվադեպ է պատահում ֆուտբոլիստների կարիերայում:
Միկն կմասնակցի թիմի մարզումներին մինչեւ հանգստյան օրերին մեր՝ Բաքու մեկնելը»,- գրված է հայտարարությունում:
Եզրափակիչը կայանալու է մայիսի 29-ին Բաքվի «Օլիմպիա» մարզադաշտում: Ադրբեջանական կողմից պարբերաբար հայտնում էին, որ իրենք կձեռնարկեն անհրաժեշտ բոլոր միջոցներ, որպեսզի ֆուտբոլիստները եւ ակումբի անձնակազմն ապահով լինեն: ՈՒԵՖԱ-ն ու «Արսենալը», սակայն, հատուկ երաշխիքների էին սպասում: Ակումբը ցանկանում էր, որպեսզի լրացուցիչ անվտանգություն տրամադրվի թիմի տեղաշաժրման ժամանակ, ինչպես նաեւ հյուրանոցի շրջակայքում, որպեսզի հայ ֆուտբոլիստը կարողանա տեղաշարժվել այնպես, ինչպես ուզում է: Հատուկ երաշխիքները, ինչպես երեւում է, չեն տրամադրվել:
Ընթացիկ մրցաշրջանի խմբային փուլում «Արսենալը» մեկ անգամ մեկնել էր Ադրբեջան, խաղաց «Քարաբագի» դեմ: Մխիթարյանը թիմի հետ չէր: Հետագայում ՈՒԵՖԱ-ն հայտարարել է, որ կօգնի հայ ֆուտբոլիստին Ադրբեջանի վիզա ստանալ: