Հայաստանը փորձում է նոր մակարդակի հարաբերություններ հաստատել ԱՄՆ-ի հետ. Փաշինյան
Հայաստանը փորձում է նոր մակարդակի հարաբերություններ հաստատել Միացյալ Նահանգների հետ: Այս մասին այսօր ասուլիսում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշեց, որ ԱՄՆ-ի հետ հարաբերություններն, ըստ էության, մայիսի 7-ին սկսվեցին նոր ֆորմատով՝ աշխատանք, որը կոչվում է հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսություն:
«Մենք յուրաքանչյուր հարաբերություններում ակնկալում ենք, որ մեր հարաբերությունները պետք է համապատասխանեն ՀՀ նոր կարգավիճակին, իսկ ՀՀ-ն այսօր նոր կարգավիճակ ունի: Հայաստանն այսօր առաջատար ժողովրդավար երկիր է եւ մենք բոլոր հարաբերություններում պիտի հենվենք այս իրողության վրա»,-ասաց վարչապետը:
Լրագրողի այն հարցին, թե ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ առաջիկայում հանդիպումներ սպասվում են, ՀՀ վարչապետը պատասխանեց, որ այդ մասին տվյալներ չունի: