«ԳեոՊրոՄայնինգ»-ի ֆինանսավորմամբ կապիտալ կվերանորոգվի և կբարեկարգվի Արարատ քաղաքի թիվ 1 մանկապարտեզը
«ԳեոՊրոՄայնինգ» միջազգային հանքարդյունաբերական ընկերությունը մեկնարկեց Արարատ քաղաքի մանկապարտեզի կապիտալ վերանորոգման ծրագիրը։ Ըստ այդմ, սույն թվականի փետրվարի 14-ին, համապատասխան համաձայնագիր ստորագրեցին  ընկերության ղեկավարը և Արարատի քաղաքապետը։
Ավելի վաղ, դեռ 2018 թվականին, ընկերությունը իրականացրել էր մանկապարտեզի երկու մասնաշենքի վերանորոգումը, որն էլ դարձավ կապիտալ վերանորոգման ծրագրի սկիզբը։
Նախագծի շրջանակում «ԳեոՊրոՄայնինգ»-ը պարտավորվում է վերակառուցման և բարեկարգման աշխատանքները ավարտել երկու տարում։
Նշված ժամանակահատվածում մանկապարտեզին կտրամադրվի կահույք և անհրաժեշտ այլ սարքավորումներ։ Նախագիծը ներառում է տանիքի, կոմունիկացիոն հանգույցների նորոգում, 4 խմբասենյակների ներքին հարդարանք, ինչպես նաև բակային տարածքի և սպորտային հրապարակի բարեկարգում։ Վերակառուցման աշխատանքների ավարտից հետո մանկապարտեզն իր դռները կբացի նախադպրոցական տարիքի 200 սաների առջև։
«Ի թիվս սոցիալական այլ ծրագրերի «Գեոպրոմայնինգը»առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձնում երեխաների դաստիարակության և կրթության ծրագրերին, որոնց շահառուներն են ինչպես մեր աշխատակիցների, այնպես էլ համայնքի այլ բնակիչների երեխաները: Առողջ, կիրթ և կյանքին առավելագույնս նախապատրաստված երիտասարդ սերունդ ունենալը մեր ընկերության սոցիալական ծրագրերի առաջնահերթություններից է»,- իր խոսքում նշեց «Գեոպրոմայնինգ գոլդ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Անատոլի Գոգոտինը:
Արարատի քաղաքապետ Հայկ Հայկյանն էլ ավելացրեց․ «Ժամանակակից, բարեկարգ և նախադպրոցական կրթության անհրաժեշտության հարցում քաղաքացիների պահանջները բավարարող մանկապարտեզի առկայությունը Արարատ քաղաքի համար վաղուց հասունացած խնդիր էր։ Մենք ողջունում ենք «ԳեոՊրոՄայնինգ» ընկերության նախաձեռնությունը և պատրաստակամությունը՝ քաղաքին օգնելու հարցում, և կարծում ենք, որ այդ նախաձեռնությամբ ընկերությունն իր ավանդն է ներդնում քաղաքի սոցիալական զարգացման և մեր երեխաների կյանքի համար հարմարավետ պայմաններ ստեղծելու գործում»։
«ԳեոՊրոՄայնինգ» ընկերությունը հիմնադրվել է 2011 թվականին, որը ոսկու և այլ մետաղների դիվերսիֆիկացված ռեսուրսային բազա ունեցող միջազգային մասնավոր ընկերություն է։ ԳեոՊրոՄայնինգի ընկերությունները գտնվում են Ռուսաստանում և Հայաստանում։ Հայաստանում «ԳեոՊրոՄայնինգին» են պատկանում երկու ձեռնարկություն՝ «Ագարագի պղնձա-մոլիբդենային կոմպինատը» /ԱՊՄԿ/ և «ԳեոՊրոՄայնինգ գոլդ» ընկերությունը, որը մշակում է Սոթքի ոսկու հանքը և որին պատկանում է Արարատի ոսկու կորզման ֆաբրիկան։
Ընկերությունը Հայաստանի Հանրապետության տնտեսության մեջ ներդրել է ավելի քան 505 մլն․ ԱՄՆ դոլար։ Ընկերության սոցիալական ներդրումները Հայաստանում վերջին 11 տարիների ընթացքում գերազանցում են 8,5 մլն․ ԱՄՆ դոլարը։