ԱԱԾ-ն նախարարություն դարձնելով՝ վտանգ կա, որ այն կքաղաքականացվի. Արթուր Վանեցյան
Ազգային անվտանգության ծառայությունը նախարարություն դարձնելով՝ վտանգ կա, որ այն կքաղաքականացվի: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ ասաց Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանը։
«Ես կենթարկվեմ ցանկացած քաղաքական որոշման։ Եթե որոշվի, որ ԱԱԾ-ն պետք է դառնա նախարարություն, իհարկե, ես պարտավոր եմ ենթարկվել այդ որոշմանը, բայց նաեւ ուզում եմ ասել, որ ամեն դեպքում, նախարարը քաղաքական պաշտոն է։ Եթե ԱԱԾ նախարարը լինի քաղաքական գործիչ ու զբաղվի քաղաքականությամբ, փորձելու է, ուզի թե չուզի, առաջ տանել իրենց քաղաքական ուժին: Քաղաքականացվելու է»,- ասաց Վանեցյանը։ Դիտարկմանը, թե այս դեպքում ստացվում է՝ բանակը քաղաքակա՞ն է, Վանեցյանն արձագանքեց. «Բանակը նախարար ունի, բայց ունի նաեւ Գլխավոր շտաբի պետ, որը որեւէ կապ չունի քաղաքականության հետ ու իրականացնում է զորքի անմիջական ղեկավարումը»:
Անդրադառնալով ԱԱԾ-ի հաշվետվողականությանը՝ Վանեցյանն ասաց. «Վերացված է այն արատավոր պրակտիկան, երբ ԱԱԾ-ն չէր պատասխանում հարցումներին: Գոնե վերջին 10 ամիսներին չկա մեկ դեպք, որ մենք չենք պատասխանել որեւէ հարցի, եթե այդ հարցը չի պարունակում պետական գաղտնիք»։