Թյուր կարծիք կա, որ մենք ուզում ենք խաչ քաշել Սփյուռքի նախարարության վրա. Փաշինյան
Նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում մենք նախընտրական խոստում ենք տվել, որ կառավարության կազմը պետք է փոխվի, նախարարությունների թիվը պետք է կրճատվի. մենք անշեղ պետք է գնանք այդ ճանապարհով: Այս մասին կառավարության նիստի սկզբում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա ընդգծեց, որ այս նախարարությունների կրճատման իմաստն ու նպատակն ամենեւին էլ փող խնայելը չէ. «Այստեղ նպատակը շատ ավելի կարեւոր է՝ բարձրացնել պետական կառավարման մարմինների արդյունավետությունը: Սա միակ նպատակն է, որ կարելի է եւ արժե ձեւակերպել: Այս առումով, իսկապես, մեզ լուրջ աշխատանք է սպասվում: Մենք կառավարությունում մի քանի քննարկումներ ենք ունեցել տարբեր ֆորմատներով: Երկու օր առաջ նաեւ ամբողջ կառավարության ֆորմատով եւ դեռ էլի քննարկումներ կունենանք: Իհարկե, մենք համոզված ենք, որ պետք է շարժվել այս ճանապարհով, որի համար ՀՀ քաղաքացիներից ստացել ենք այդ մանդատը: Այս ընթացքում մենք, իհարկե, կլսենք բոլոր տեսակետները հնարավոր կոնֆիգուրացիաների մասին եւ կկայացնենք առավել բալանսավորված որոշում:
Մենք իհարկե, կգնանք հետեւողական, հաստատուն, մտածված քայլերով եւ համոզված եմ, որ արձանագրված լուծումները պետք է ապացուցեն իրենց կենսունակությունը եւ պետք է գոհացնեն բոլոր այն մարդկանց, որոնք մտահոգված են ՀՀ-ում պետական կառավարման արդյունավետության խնդիրներով»,-ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ թյուր տպավորություն կա, թե իշխանությունները ուզում են խաչ քաշել Սփյուռքի նախարարության վրա: «Ընդհակառակը, տվյալ դեպքում խնդիրը շատ հստակ է ձեւակերպված՝  Սփյուռքի հետ կառավարության հարաբերությունները եւ գործակցությունը դարձնել առավել արդյունավետ: Այս առումով մենք որոշակի մոդել ու առաջարկ ունենք, որը ենթադրում է, որ Սփյուռքի հետ հարաբերությունների մակարդակը ոչ թե կնվազեցվի, այլ կբարձրացվի: Մենք այդ մոդելի վերաբերյալ առաջիկայում քննարկումներ կունենանք Սփյուռքի մեր հայրենակիցների հետ եւ հույս ունեմ, որ այս հարցի վերաբերյալ կհասնենք համաձայնության եւ կոնսենսուսի: Մեր խնդիրն այստեղ հարաբերությունների արդյունավետության մակարդակի բարձրացումն է»,-հայտարարեց Փաշինյանը: