Ալեքսեյ Շոր. «Հանդիսատեսին հետաքրքրում է, թե ինչ երաժշտություն է ստեղծվում այսօր»
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում ներկայացրեց համերգային ծրագիր, որի մեջ ներառված էին մալթացի ժամանակակից կոմպոզիտոր Ալեքսեյ Շորի ստեղծագործությունները։ Մինչ համերգը զրուցեցինք կոմպոզիտորի հետ: Նշենք, որ Երեւանի պետական կոնսերվատորիայի ռեկտորի պաշտոնակատար Սոնա Հովհաննիսյանն այս շաբաթ Ալեքսեյ Շորին շնորհել էր պատվավոր դոկտորի կոչում:
Հայկական պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը հաճախ է կատարում Ձեր ստեղծագործությունները: Ինչպե՞ս եք գնահատում հայ երաժիշտների մեկնաբանությունն ու կատարողական վարպետությունը:
- Միանգամայն հրաշալի, առաջին հերթին, որովհետեւ դա հրաշալի նվագախումբ է, երկրորդը՝ որովհետեւ նրանք այդ երաժշտությանը ծանոթ են: Ես շնորհակալ եմ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար եւ դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանին այդքան հետաքրքիր մեկնաբանությունների համար:
Ինչպե՞ս են դասական երաժշտության սիրահարներն այսօր վերաբերվում ժամանակակից կոմպոզիտորների ստեղծագործություններին: Նախընտրում են լսել դասականների հայտնի գործե՞րը, թե՞ այնուամենայնիվ, փորձում են երաժշտության մեջ գտնել նաեւ նոր երանգներ:
- Ինքս գերադասում եմ դասականների հայտնի գործերը լսել, բայց գնում եմ ունկնդրելու նաեւ ժամանակակիցներին: Կարծում եմ՝ հանդիսատեսին նույնպես հետաքրքիր է, թե ինչ երաժշտություն է ստեղծվում այսօր: Փառք Աստծո, ընտրության կարիք չկա, կարող ես լսել թե՛ մեկը, թե՛ մյուսը:
Դուք հաճախ եք գալիս Հայաստան: Հետաքրքիր է՝ ի՞նչն է Ձեզ գրավում մեր երկրում:
- Առաջին անգամ ես այստեղ եղել եմ մեկ ու կես տարի առաջ, երբ ինձ հրավիրել էին, եւ ձեր երկիրն ինձ շատ դուր եկավ: Հիմնականում իմ այցելությունները կապված են երաժշտական ծրագրերի հետ: Ահա, այստեղ կա հրաշալի նվագախումբ, որ երբեմն կատարում են իմ ստեղծագործությունները, կա բարեհաճ ու լավ հանդիսատես, դրա համար միշտ մեծ հաճույքով ու սիրով եմ գալիս:
Ասում են, որ հայկական երաժշտությունը տխուր է, քանի որ հայերը շատ մեծ դժվարություններ են վերապրել: Համամի՞տ եք:
-Անկեղծ ասած, ես այդպես չեմ կարծում, այդ երաժշտության մեջ բավականին ընդգրկուն գուներանգ ու զգացմունք կա արտահայտված: Իմ մտքին ավելի շատ գեղեցիկ բառն է գալիս, քան տխուր:
Ձեր ընտանիքի պատմությունը կապված է Հայաստանի հետ, գլխավորապես՝ Գյումրիի: Ի՞նչ գիտեիք Գյումրիի մասին, եւ ի՞նչ տպավորություն ունեցաք, երբ ինքներդ այցելեցիք Գյումրի:
- Ես միշտ լսել եմ, որ հայրս մինչեւ 12 տարեկանը ապրել է Հայաստանում: Դա ինձ հեռու երազ էր թվում, շատ էի ուզում լինել այնտեղ: Երբ երկրաշարժը եղավ, մեզ համար դա մեծ ողբերգություն էր, նաեւ հիշողություն՝ կապված հորս հետ, ով ապրել է այդ քաղաքում: Երբ եկա Հայաստան, այցելեցի նաեւ Գյումրի եւ Պուշկինո (գյուղ Լոռու մարզում), որտեղ ապրել է հայրս: Պուշկինոյի տունը պահպանվել էր, իսկ Գյումրիի տունը քարուքանդ էր եղել, մնացել էին միայն աստիճանները… Արդեն վերականգնված Գյումրին շատ գեղեցիկ է այսօր: