Ռեֆորմիստ վարչապետի համոզիչ հաղթանակը. բրիտանական մամուլի անդրադարձը՝ ԱԺ ընտրություններին
Հայաստանի Ազգային Ժողովի արտահերթ ընտրությունները միջազգային մամուլի ուշադրության կենտրոնում էին: Միջազգային Reuters գործակալության անդրադարձը դրանց ավելի շատ իրադարձային է: Reuters-ը ներկայացնում է ընտրությունների արդյունքերը, իսկ այս տարի Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական իրադարձություններին մասին խոսելիս՝ գործակալությունը շեշտել է, որ դեռեւս մայիսին՝ վարչապետի պաշտոնը ստանձնելիս Նիկոլ Փաշինյանը խոստացել էր արտաքին քաղաքականության մեջ լուրջ փոփոխություններ չկատարել եւ շարունակել ջերմ հարաբերությունները Մոսկվայի հետ:
Բրիտանական The Guardian-ը գրում է, որ գործող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն «ամրապնդել է իր իշխանությունը՝ խորհրդարանական ընտրություններում իր դաշինքի հաղթանակից արդյունքում»:
The Guardian-ի համար եւս կարեւոր է այն հանգամանքը, որ Փաշինյանը չի պատրաստվում լուրջ փոփոխություններ կատարել արտաքին քաղաքականության մեջ եւ Արցախի հարցի վերաբերյալ մոտեցումներում:
BBC-ն, ներկայացնելով ընտրությունների արդյունքները եւ նախապատմությունը, հատուկ ուշադրություն է դարձրել մասնակցության ցածր տոկոսի վրա: Ինչ վերաբերվում է արդյունքներին՝ BBC-ն նշել է, որ Փաշինյանն այժմ ունի խորհրդարանական մեծամասնություն եւ «կարող է առաջ տանել կոռուպցիայի դեմ պայքարի եւ տնտեսության բարեփոխման ծրագիրը»:
BBC-ն նշել է, որ «պատմականորեն Հայաստանում ընտրություններն անցել են խարդախության եւ ձայների վաճառքի մթնոլորտում, սակայն հույս կա, որ այս ընտրությունները տարբեր կլինեն»:
Բրիտանական լրատվականը նաեւ զրուցել է ՀՀ քաղաքացիների հետ եւ ներկայացրել ընդհանուր սպասելիքները, որոնք լավատեսական են: BBC-ն, իհարկե, ներկայացրել է նաեւ Փաշինյանի ընդդիմախոսների կարծիքը՝ նշելով, որ «ՀՀԿ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ մեղադրում են պարոն Փաշինյանին Հայաստանը 1930-ական թվականների Գերմանիա դարձնելու փորձերի մեջ»:
BBC-ի համար եւս հետաքրքիր էին Ռուսաստանի հետ Հայաստանի հարաբերությունները, ինչպես նաեւ այն, որ «Փաշինյանը հույս էր հայտնել ընդլայնել համագործակցությունը ԱՄՆ-ի եւ ԵՄ-ի հետ»: