Հայաստանի արդեն լուծարված Ազգային ժողովի նիստն այսօր կրկին տապալվեց՝ քվորում չլինելու պատճառով։ Գրանցվել էր ընդամենը 11 պատգամավոր։ Հիշեցնենք, որ նախօրեին ԱԺ հերթական նիստի սկզբում Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճում ներկա էր 12 պատգամավոր, մինչդեռ նիստը սկսելու համար անհրաժեշտ էր 53 պատգամավորի ներկայությունը:
Խորհրդարանի խոսնակ Արա Բաբլոյանն այս կապակցությամբ ասել էր. «Քանի որ Կանոնադրության համաձայն՝ քվորումի ապահովման համար 4 ժամ է հատկացվում, պատգամավորներին առաջարկում եմ չբացակայել շենքից եւ իրենց աշխատասենյակներում դեռ աշխատել: Հենց 53 պատգամավոր գրանցվի, կսկսենք աշխատանքը»: Սակայն 4 ժամ անց նիստերի դահլիճ ներկայացել էր ընդամենը 26 պատգամավոր: Խորհրդարանում ներկայացված բոլոր խմբակցություններից նիստերի դահլիճում ամբողջ կազմով ներկա էին միայն ԵԼՔ դաշինքի ներկայացուցիչները:
Այսօրվա նիստի օրակարգում, ի թիվս այլ հարցերի, ներառված էր նաեւ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի ներկայացված միջնորդության քննարկումը, որը վերաբերում է ՀՀԿ-ական պատգամավոր Արամ Հարությունյանի հանդեպ քրեական հետապնդման հարուցմանը, ինչպես նաեւ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելուն համաձայնություն տալու մասին հարցին։ Հիշեցնենք, որ Արամ Հարությունյանին վերագրվում է պետական ծառայության եւ տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված առանձնապես ծանր հանցանքների կատարում: Դատախազությունից հայտնում են, որ քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցների համակցությունը բավարար հիմք է տալիս ՀՀ ազգային ժողովի պատգամավոր Արամ Հարությունյանին սույն գործով ներգրավելու որպես մեղադրյալ եւ մեղադրանք առաջադրելու առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով եւ հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտների օրինականացման համար՝ 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի։