Օրենքն արգելում է աջ ղեկով մեքենաների ներկրումը որպես տրանսպորտային միջոց, բայց կարող են որպես պահեստամաս ներկրել: Այս մասին կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարի պաշտոնակատար Հակոբ Արշակյանը:
«Օրենքն արգելում է որպես տրանսպորտային միջոց այդ մեքենաների ներկրումը Հայաստան: Կարծում եմ՝ սա բազմաթիվ լուծման հնարավորություններ է տալիս, կարող են որպես պահեստամաս բերել: Հիմա օրենքով արգելված է որեւէ բան բերելը, որ ձեզ ասեմ՝ ինչ եք պատրաստվում անել սրա վերաբերյալ, ի՞նչ եք անելու»,- նշեց նախարարի պաշտոնակատարը:
Աջ ղեկով մեքենաների ներկրման եւ շահագործման վերաբերյալ Հակոբ Արշակյանը` որպես տրանսպորտի նախարարի պաշտոնակատար, կարծում է, որ ՀՀ երթեւեկության կահավորանքը նախատեսված է ձախ կողմում ղեկ ունեցող մեքենաների համար: Հարցին, թե հակված են աջ ղեկով մեքենաների ներկրումն արգելող օրենքը փոփոխության ենթարկե՞լ, Հ. Արշակյանը պատասխանեց, որ օրենքի փոփոխությունն իրենից կախված չէ: «Ես կարող եմ նախաձեռնել քննարկումներ եւ արդեն նախաձեռնել եմ: Վաղը տեղի են ունենալու քննարկումներ, հրավիրվելու են եւ՛ գերատեսչություններ, եւ՛ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ»,- ասաց նա:
«Հայկական ժամանակ»-ի հարցին, թե ինչ է նշանակում, որ աջ ղեկով մեքենան կարող են ներկրել որպես պահեստամաս եւ չկիրառել ըստ նշանակության, քանի որ ստացվում է՝ այն լինելու է դեկորատիվ իր, նախարարն արձագանքեց. «Լավ հարց եք տալիս» եւ այլ լուծումներ չառաջարկեց:
Հիշեցնենք, որ 2018 թ. հունվարի 18-ին կառավարության որոշմամբ՝ արգելվեց աջ ղեկով մեքենաների ներմուծումը: Սկզբում հայտարարվել էր, որ այս օրենքն ընդունվել է ժամանակավոր՝ մինչեւ հոկտեմբերի 1-ը, եւ վարորդներն արդեն գնել էին մեքենաներ, որ հոկտեմբերի 1-ից հետո արդեն աջ ղեկով մեքենաները ներկրեին Հայաստան։
Այժմ մոտ 150 մեքենա կանգնած է սահմանում, իսկ ավելի քան 2000 նոր գնված մեքենա Վրաստանում է: Օրեր առաջ աջ ղեկով մեքենաների ներկրմամբ զբաղվող ընկերությունների ներկայացուցիչները, անհատները բողոքի ակցիա էին իրականացրել Բագրատաշենի անցակետում: