ՀՀ ֆուտբոլի ազգային հավաքականի եւ «Արսենալի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանից դիվանագիտական անձնագիրը հետ վերցնելու տեղեկությունը լայն քննարկման առարկա է դարձել մամուլում: «Հայկական ժամանակ»-ը փորձեց տեղեկությունը եւ դրա պատճառը ճշտել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Տիգրան Բալայանից: Նա նշեց, որ կոնկրետ անձի, այդ թվում՝ Մխիթայանի վերաբերյալ մեկնաբանություն չի տա, սակայն ընդգծեց, որ այն դեպքերում, երբ դիվանագիտական անձնագրերը վերցվում են, դա արվում է ՀՀ օրենքին համապատասխան:
«Բոլոր անձնագրերը, որոնք վերադարձվել են կամ չեղարկվել են, այդ ամենն արվել է դիվանագիտական ծառայության մասին օրենքով նախատեսված դիվանագիտական անձնագրերի մասին դրույթի համապատասխան, ըստ որի, կա խիստ սահմանափակ անձանց շրջանակ, ովքեր կարող են կրել դիվանագիտական անձնագիր (պաշտոնատար անձիք կամ նրանց ընտանիքի անդամները): Սահմանված է օրենքով՝ դիվանագիտական ծառայության մասին օրենքում է»,- ասաց նա:
Դիվանագիտական ծառայության մասին ՀՀ օրենքի համաձայն՝ դիվանագիտական անձնագրեր կարող են կրել ՀՀ նախագահը, ԱԺ պատգամավորները, վարչապետը, կառավարության անդամները, սահմանադրական դատարանի նախագահը, վճռաբեկ դատարանի նախագահը, գլխավոր դատախազը, Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը, նախագահին առընթեր ազգային անվտանգության խորհրդի անդամները, կենտրոնական բանկի նախագահը, ՀՀ օրենքներով ստեղծված մշտապես գործող հանձնաժողովների (խորհուրդների) նախագահները, մարզպետները (Երեւանի քաղաքապետը), դիվանագետները:
Դիվանագիտական ծառայության մասին օրենքի 9-րդ հոդվածի 4-րդ մասում նշված է, որ ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությանը կից կարող են գործել ռազմական կցորդներ, միջազգային պայմանագրերի առկայության դեպքում՝ այլ ներկայացուցչություններ: ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունում կարող են գործել առեւտրական եւ այլ կցորդներ, ՀՀ ներկայացուցիչներ՝ մասնագիտացած միջազգային կազմակերպություններում: Դիվանագիտական անձնագրեր կարող են ստանալ նաեւ օրենքի այս կետին համապատասխանող անձինք:
Դիվանագիտական անձնագրեր են տրվում նաեւ ՀՀ նախագահի, ԱԺ նախագահի, վարչապետի, սահմանադրական դատարանի նախագահի ընտանիքի անդամներին, օտարերկրյա պետություն դիվանագիտական ծառայության մեկնած դիվանագետի ամուսնուն, ինչպես նաեւ մինչեւ 21 տարեկան չամուսնացած եւ խնամքի տակ գտնվող երեխաներին՝ դիվանագետի հետ օտարերկրյա պետություն մեկնելիս:
Օրենքում նշված է, որ առանձին դեպքերում դիվանագիտական անձնագրեր կարող են տրվել այլ անձանց՝ ՀՀ նախագահի թույլտվությամբ:
Ֆուտբոլիստները, հատկապես գրանդ ակումբների ներկայացուցիչները, հազվադեպ են փաստաթղթային խնդիրներ ունենում: Այլ երկիր մուտք գործելու հարցերն ակումբները լուծում են, այդպես է նաեւ Հայաստանում: Ամեն դեպքում, մամուլում շրջանառվում են խոսակցություններ, թե ակումբի հետ տարբեր երկրներ մեկնելիս Մխիթարյանն առանց դիվանագիտական անձնագրի կարող է դժվարություններ ունենալ: Բալայանից փորձեցինք ճշտել՝ արդյո՞ք դա այդպես է:
«Նա աշխատանքային պայմանագրով բնակվում է Եվրոպայում եւ ունի համապատասխան կարգավիճակ՝ օրինական կարգավիճակ, որը նրան թույլ է տալիս ճամփորդել եվրոպական երկրներում»,- ասաց նա:
Մխիթարյանը միակը չէ, ում դիվանագիտական անձնագիրը հետ է վերցվել: Ավելի վաղ Բալայանը հայտնել էր, որ չեղարկվել է 254 քաղաքացու դիվանագիտական անձնագիր: