Երեւանի ավագանու ընտրությունները կարող են եւ չանցկացվել օգոստոսին. օրենքը հստակ չէ
Այն բանից հետո, երբ Երեւանի գործող ավագանու նիստում այսօր հնարավոր չեղավ քաղաքապետ ընտրել՝ քվորում չլինելու պատճառով, հայտարարվում է, որ նոր ավագանու ընտրությունները կանցկացվեն օգոստոսին: Ավելի հստակ՝ օգոստոսի 16-26-ն ընկած ժամանակահատվածում: Այդպիսի հաշվարկ է արել Երկիր ծիրանի խմբակցության ղեկավար Զարուհի Փոստանջյանը, որն, ի դեպ, քաղաքապետի պաշտոնում առաջադրված միակ թեկնածուն էր: Ավագանու արտահերթ ընտրությունները, սակայն կարող են կազմակերպվել նաեւ ավելի ուշ:
«Երեւան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքն ունի որոշակի բացեր, եւ մի շարք հարցերի վերաբերյալ կա հստակության պակաս: Իրավական այդ ակտով սահմանվում է, որ եթե քաղաքապետի հրաժարականից հետո հրավիրված ավագանու նիստում քաղաքապետ չի ընտրվում, ինչը եղավ այսօր, ապա կառավարությունը կարող է կրճատել ավագանու լիազորությունների ժամկետը եւ նշանակել նոր ավագանու ընտրություններ:
«Կառավարությունը կրճատում է ավագանու լիազորությունների ժամկետը, եթե սույն օրենքի 44-րդ հոդվածով սահմանված կարգով նիստը գումարելուց հետո` երկշաբաթյա ժամկետում, քաղաքապետի թեկնածու չի առաջադրվում կամ առաջադրված մեկ թեկնածուն չի հավաքում անհրաժեշտ թվով ձայներ»,- ասվում է նշված օրենքի 17-րդ հոդվածի 2-րդ մասում:
Բայց արդյո՞ք Զարուհի Փոստանջյանի թեկնածությունը համարվում է առաջադրված, եթե ավագանու նիստը չի կայացել՝ քվորում չլինելու պատճառով: Այսինքն՝ նրա առաջադրման մասին համապատասխան գրությունը մուտք է արվել քարտուղարություն եւ ոչ թե թեկնածությունն առաջադրվել ավագանու նիստի ժամանակ: Նույն օրենքի 46-րդ հոդվածի 2-րդ մասն ընդամենը սահմանում է. «Արտահերթ ընտրությունների ժամանակ քաղաքապետի թեկնածուներ առաջադրելու իրավունքը պատկանում է ավագանու խմբակցություններին»: Ինչ կարգով դա պետք է արվի, չի մանրամասնվում: Իսկ եթե Փոստանջյանի թեկնածությունը կարող է համարվել չառաջադրված, արդյո՞ք դեռ երկու շաբաթ նոր առաջադրումների հնարավորություն կա:
Կամ վերոնշյալ օրենքի համաձայն, կառավարությանը իրավունք է վերապահվում կրճատել գործող ավագանու լիազորությունների ժամկետը եւ նշանակել արտահերթ ընտրություններ, բայց թե նույն կառավարությունը ինչ ժամկետում պետք է իրացնի իր այդ իրավասությունը, դարձյալ չի նշվում:
Օրենքի 17-րդ հոդվածի 6-րդ կետը սահմանում է. «Ավագանու արտահերթ ընտրությունն անցկացվում է ավագանու լիազորությունների ժամկետը կրճատելուց հետո ոչ շուտ, քան 30, եւ ոչ ուշ, քան 40 օրվա ընթացքում»: Հենց այս հոդվածը հաշվի առնելով էլ հայտարարվում է, որ ավագանու արտահերթ ընտրությունները կանցկացվեն օգոստոսին: Ամեն դեպքում նշված 30-40-օրյա ժամկետը կսկսի հաշվարկվել, երբ կառավարությունը համապատասխան որոշմամբ կրճատի գործող ավագանու լիազորությունները: Իսկ թե դա երբ կլինի, մնում է անհայտ:
Հիշեցնենք, որ Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը զբաղեցրած պաշտոնից հրաժարվել է հուլիսի 9-ին: Այսօր հրավիրված ավագանու նիստում գործող ավագանին իր կազմից կարող էր թեկնածու առաջադրել եւ ընտրել: ՀՀԿ եւ ԵԼՔ խմբակցությունները, սակայն նախընտրել էին թեկնածու չառաջադրել ու նիստին չներկայանալ՝ այդպիսով հնարավորություն ստեղծելով, որպեսզի անցկացվեն նոր ավագանու ընտրություններ: