Ադրբեջանում այսօր՝ հունիսի 2-ին, մեկնարկել են լայնամասշտաբ զորավարժություններ՝ բանակի տարբեր զորատեսակների, զորամիավորումների, հատուկ զորքերի ներգրավմամբ:
Այս մասին հաղորդում է APA լրատվական գործակալությունը՝ վկայակոչելով Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը:
Ըստ հաղորդագրության՝ զորավարժություններին, որոնք անցկացվում են երկրի նախագահի հաստատած պլանով եւ կշարունակվեն մինչեւ հուլիսի 6-ը, մասնակցում է մինչեւ 20 հազար զինծառայող, ներգրավված է 120 տանկ եւ այլ զրահատեխնիկա, տարբեր տրամաչափերի ավելի քան 200 հրթիռահրետանային կայանք, համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգ եւ ականանետ, 30 միավոր ավիացիա:
Նշվում է, որ զորավարժությունների սցենարով նախատեսված է, մասնավորապես, «օկուպացված տարածքների ազատագրման նպատակով լայնամասշտաբ հարձակողական գործողության անցկացում», ասված է հաղորդագրությունում:
Հայաստանն ԱԳՆ-ի մամուլի խոսնակի մակարդակով պաշտոնապես արձագանքել էր այս զորավարժություններին՝ նշելով, որ Ադրբեջանը հերթական անգամ խախտել է ԵԱՀԿ հանձնառությունները։
Համաձայն ԵԱՀԿ Վիեննայի Փաստաթղթի 5-րդ բաժնի` Ադրբեջանը պարտավոր էր նախօրոք ծանուցել այդ զորավարժությունները առնվազն 42 օր առաջ, ինչը չի կատարվել, նշել էր ԱԳՆ-ի մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը: