Երեկ «Գազպրոմ-Արմենիա» ընկերությունը հայտարարություն տարածեց այն մասին, որ սոցիալապես անապահով ընտանիքներին մատակարարվող գազի սակագինը կնվազի 20 դրամով: Խոսքը այն ընտանիքների մասին է, որոնք տարեկան սպառում են մինչեւ 600 խորանարդ մետր գազ: Այդ կատեգորիայի մեջ մտնող ընտանիքների համար գազի սակագինը 100 դրամից կդառնա 80 դրամ:
Լավ է՝ անշուշտ: Փաստորեն, եթե վերցնենք մի ընտանիքի օրինակ, որը տարեկան ուղիղ 599 խմ գազ է օգտագործում եւ օգտվում է այս արտոնությունից, ապա տվյալ ընտանիքը տարեկան 60 հազար դրամի փոխարեն կվճարի 48 հազար դրամ: Ու եթե հաշվի առնենք, որ գազի հիմնական մասը այրվում է տարվա ամենացուրտ 4 ամիսների ընթացքում, ապա այդ ընտանիքները նշված 4 ամիսներին կխնայեն ամսական 3000 դրամ:
Բայց արդյոք սա՞ է այն ակնկալիքը, որ հասարակությունը պետք է ունենա գազային մոնոպոլիստից՝ «Գազպրոմ Արմենիայից»: Նախանցած շաբաթ էլ ՀՀ կառավարության նիստում էներգետիկայի նախարարը հայտարարեց, թե անապահով խավի համար էլէկտրաէներգիայի սակագինը 10 դրամով նվազեցնելու հնարավորություն կա:
Թե ինչի հաշվին կարող են նվազել գազի եւ էլէներգիայի սակագները, առայժմ չեն ներկայացվել: Տարիներ շարունակ մեզ համոզել են, որ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից հաստատված գազի եւ էլէներգիայի սակագները գերհիմնավորված են, անվերապահորեն հիմնավորված են, ոչ մի կասկած լինել չի կարող դրանց հիմնավորվածության մասին: Բայց հանկարծ, չգիտես որտեղից, անսպասելիորեն հայտնվում է հնարավորություն սակագինը նվազեցնելու համար: Թեկուզ բնակչության մի հատվածի համար միայն:
Սակագնի նվազեցումը նշանակում է, որ գազի եւ էլէներգիայի մատակարարողների մոտ առաջանում է եկամուտների նվազում: Եթե գործող սակագինը հիմնավորված է, ապա դա պետք է նշանակի, որ մատակարարների մոտ առաջացել է նաեւ ծախսերի կրճատում: Որեւէ ծախսի կրճատման մասին ոչ «Գազպրոմ Արմենիան», եւ ոչ էլ «ՀԷՑ»-ը չեն հայտարարել: Հայաստանին մատակարարվող գազի գինը չի նվազել, միջուկային վառելիքի գինը չի նվազել, նոր՝ ավելի էժան էներգիա արտադրող հզորություններ չեն գործարկվել... Մի խոսքով, ծախսերը կրճատելու օբյեկտիվ պատճառների մասին հայտարարություններ չեն հնչել: Այս դեպքում տնտեսական տեսանկյունից միակ տարբերակը մնում է այն, որ մատակարար ընկերությունները՝ «Գազպրոմ Արմենիան» ու «ՀԷՑ»-ը սակագնի նվազեցումը իրականացնելու են իրենց շահույթի հաշվին: Բայց ՀԾԿՀ-ն այդ ընկերությունների շահույթը եւս համարել է լրիվ հիմնավորված եւ նվազեցնելու տարբերակ չի դիտարկել:
Ուրեմն, ի՞նչ ռեսուրսների հաշվին են «Գազպրոմ Արմենիան» ու «ՀԷՑ»-ը նվազեցնելու սակագները: Ոչ մի: Պաշտոնապես նրանք չունեն նման ռեսուրսներ: Բայց դա՝ միայն պաշտոնապես: Իսկ թե ոչ պաշտոնապես որքան ռեսուրս կա սակագների նվազման համար, դժվար, շատ դժվար է ասել: Օրինակ, արդյոք մեր բնակարանների ծախսած հոսանքը կամ գազը ճշգրիտ են չափում հաշվիչները: Այդ հարցի պատասխանը հասարակությունը չունի: Խնդիրն այն է, որ թե գազի, եւ թե հոսանքի հաշվիչների ճշգրտության չափման համակարգերը գտնվում են հենց մատակարարների վերահսկողության տակ: Այլ կերպ ասած, դրանց ճշգրտությունը անկախ կառույցները չէ, որ չափում են: Նույնը վերաբերում է գազի կալորիականության չափմանը: Եթե դրան գումարենք նաեւ գազի ու էլէներգիայի մատակարար ընկերություններում մեղմ ասած, ուռճացված ծախսերը, տարօրինակ գնումները, ապա պարզ կդառնա, որ թե՛ գազի, եւ թե՛ էլէներգիայի սակագների նվազեցման լուրջ ռեսուրսներ կան: Ու անապահով խավի համար սակագնի նվազեցումները չպետք է շեղեն իշխանության ուշադրությունը այս խնդրից: