Անհրաժեշտ են բացառիկ ջանքեր՝ ապահովելու հանդուրժողականությունը և համերաշխությունը. ՄԻՊ
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը հայտարարություն է տարածել, արձանագրելով, որ երկրում ստղծված բարդ իրավիճակը պահանջում է բացառիկ ջանքեր ներդնել՝ «ապահովելու հանդուրժողականությունը և համերաշխությունը»:
«Ստեղծված պայմաններում հանրային բոլոր մարմինները պարտավոր են ապահովել քաղաքացիների կողմից խաղաղ հավաքների ազատության իրենց իրավունքի իրացումն ու ցուցաբերել զսպվածություն», - նշել է օմբուդսմենը:
Արձանագրելով, որ հատկապես սոցիալական ցանցերում «շարունակում է բարձր մնալ անհանդուրժողականությունը», օմբուդսմենը լրատվամիջոցներին ու լրագրողներին հորդորել է հեռացնել իրենց հրապարկումների ներքո ծավալվող՝ անհանդուրժողականություն ու ատելություն պարունակող մեկնաբանությունները:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը նաև կոչ է արել ցանկացած հրապարակում անելիս «ուշադրություն դարձնել տեղեկությունների ստուգվածությանը և գործել պատասխանատու լրագրության սկզբունքների պահպանմամբ: