Վանաձորցի հարյուրավոր ուսանողներ ու դպրոցականներ մինչ այս պահը շարունակում են բողոքի ցույցեր իրականացնել մարզկենտրոնի տարբեր հատվածներում:
Քաղաքացիները քանիցս փորձել են փակել քաղաքի գլխավոր ճանապարհները: Ի տարբերություն երեկվա, այսօր արդեն ոստիկանները մեծ թիվ են կազմել ու ժամանակ առ ժամանակ ուժի կիրառմամբ ցուցարարներին հեռացրել փողոցից:
Ոստիկանների եւ ցուցարարների միջեւ նաեւ փոքր բախումներ են տեղի ունեցել:
Ցուցարարները նստել են անցումների վրա, դադարեցրել ճանապարհով անցնող մեքենաների երթեւեկությունը, այնուհետ արդեն տեսնելով, որ ոստիկանությունը հեռացնում է իրենց ու փակում իրենց ճանապարհը, սկսել են մի քանի անգամ անցնել հետիոտնային անցումներով՝ կաթվածահար անելով քաղաքի ամենաբանուկ Տիգրան Մեծ պողոտան:
Ցուցարարները ժամանակ առ ժամանակ բաժանվել են երկու խմբի, փորձել քաղաքի միանգամից երկու տարբեր հատվածներ փակել, ինչը ոստիկանների կողմից կանխվել է:
Մասնակիցների թիվը նախօրդ օրվա համեմատ գրեթե եռակի ավել է: Բացի համազգեստով ոստիկաններից, մեծ թիվ են կազմում նաեւ քաղաքացիական հագուստով ոստիկանները:
Ցուցարարների հետ մի քանի անգամ հանդիպել ու զրուցել է ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության պետ, գնդապետ Արամ Ղազարյանը՝ պահանջելով խաղաղ երթը չվերածել բախումների, հիշեցնելով, որ ցուցարարների մեջ քիչ չեն անչափահասները:
Իրավապահները ցուցարարներին հորդորում են չփակել ճանապարհն ու չխոչընդոտել երթեւեկությանը: Փողոցները փակած ցուցարարները ոստիկանության կողմից հեռացվում են:
Մեր թղթակիցը հաղորդում է, որ ցուցարարները, որոնք հիմնականում դպրոցահասակներ ու ցածր կուրսերի ուսանողներ են, որեւէ կերպ չեն ենթարկվում իրավապահների հորդորներին՝ նրանցից պահանջելով ուժ չկիրառել:
Վանաձորցի ցուցարարները ներկայումս գտնվում են քաղաքի կենտրոնական՝ Հայքի հրապարակում, որտեղ քննարկում են իրենց հետագա քայլերը:
Նկատենք նաեւ, որ ցուցարարներից մի քանիսը բառացիորեն անհարգալից վերաբերմունք են ցուցաբերում իրավապահների հանդեպ՝ նրանց հասցեին հնչեցնելով վիրավորական արտահայտություններ, ինչպես նաեւ իրենց պահվածքով արտահայտում են իրենց արհամարհական վերաբերմունքը իրավապահների հանդեպ: Վանաձորում իրականացվող ցույցը չունի լիդեր, որն էլ շատ հաճախ պառակտման ու հակասական տրամադրություն է ստեղծում հենց ցուցարարների մեջ: