Մարտի 23-ին՝ ժամը 18:30-ին, «Հանուն Հայաստան պետության» ճակատը հանրահավաք է հրավիրում: Քննարկվելու է վարչակարգի կողմից Ժիրայր Սեֆիլյանի, Գևորգ Սաֆարյանի, Ներսես Պողոսյանի, Սասունիկ Կիրակոսյանի, Հրայր Թոփչյանի և Գալուստ Գրիգորյանի հետ հաշվեհարդարի փորձը, իշխանությունը բռնազավթած Սերժ Սարգսյանի վարչապետության մասին հայտարարության հետևանքները, ինչպես նաև Ապրիլի 9-ից սկսվող հուժկու շուրջօրյա գործողությունների ծրագիրը:
«ՄԱՐՏԻ 23-ԻՆ՝ ԺԱՄԸ 18․30, ԲՈԼՈՐՍ ԴԵՊԻ ԱԶԱՏՈՒԹՅԱՆ ՀՐԱՊԱՐԱԿ»,- գրված է «Հանուն Հայաստան պետության» ճակատի ֆեյսբուքյան էջում: Սպասվող հանրահավաքի մասին խոսեցինք «Հանուն Հայաստան պետության» անդամ Ալեք Ենիգոմշյանի հետ:
- Պարոն Ենիգոմշյան, մարտի 23-ի հանրահավաքը ի՞նչ բնույթ է կրելու:
- Ինչպես 2 շաբաթ առաջ տեղի ունեցած հանրահավաքը, նաեւ անցած շաբաթ տեղի ունեցած հանրահավաքը, քաղաքական բնույթի է լինելու: Իշխանության բռնազավթումը հավերժացնելու փորձերի հետ կապված է լինելու:
- Դուք կասկած չունե՞ք, որ Սերժ Սարգսյանը վարչապետ է լինելու:
- Եթե մենք կասկած չունենայինք, մենք կասեինք, որ դա փաստ է, եւ որեւիցե քայլի չէինք դիմի: Մենք հաստատում ենք, որ Սերժ Սարգսյանն ունի այդ նպատակը, եւ հանրությունը մերժում է դա, եւ իր այդ մերժումը փողոցում ակտիվ գործունեության վերածելով կանխելու է: Ամսի 23-ի հանրահավաքը նույն նպատակին է ծառայում՝ նախապատրաստվել ապրիլ ամսվա ընթացքում սպասվող պայքարին:
- Նշել եք, որ հուժկու գործողություններ են սպասվում, ի՞նչ գործողությունների մասին է խոսքը:
- Մենք հայտարարել ենք, որ պետք է այնպիսի մոբիլիզացիա ի հայտ բերել, որ այդ օրերին շուրջօրյա հանրահավաքներ լինեն, որպեսզի ժողովուրդն իր ակտիվ մասնակցությամբ իսկապես ցույց տա, որ մերժում է Սերժ Սարգսյանի վերարտադրությունը: Այս գործողությունները վերաբերվում են Սերժ Սարգսյանի իշխանությունը պահելու փորձերի խափանմանը, բայց դա ինքնանպատակ չէ, նպատակը մեր երկրում սահմանադրական կարգի հաստատումն է, եւ սահմանադրական կարգ ասելով պետք է հասկանանք երկրի ինքնիշխանություն:
- Քաղբանտարկյալների հարցերն էլ ե՞ք բարձրացնելու:
- Բնականաբար, Սահմանադրական կարգը իր մեջ ներառում է ժողովրդավարությունը, քաղբանտարկյալների խնդիրը ընկնում է ե՛ւ իրավական, ե՛ւ ինքնիշխան պետության, ե՛ւ ժողովրդավար պետության ատրիբուտների մեջ: Հենց այսօր մենք ականատես եղանք, թե ինչպիսի «արդարադատություն» է տիրում Հայաստանում:
- Ապրիլից ի՞նչ եք պատրաստվում անել, մարդկանց քանակի՞ց է կախված:
-Մարդկանց քանակից է կախված, նաեւ մարդկանց վճռականությունից է կախված, ոչ թե մի երկու ժամ փողոցում կանգնելու ներկայություն, այլ վճռական մնալու: «Քաղաքացիական Պայմանագիր» կուսակցության հետ համատեղ պայքար մղելուն մենք կողմ ենք, ոչ թե միանալու մասին է խոսքը, այլ համատեղ պայքար մղելու: Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է անցած 2 հանրահավաքներին, եւ մենք հույս ունենք, որ բոլոր պայքարող կողմերից ամբիցիաների եւ փառասիրությունների խնդիր չի լինի, եւ մենք կկարողանանք համատեղ աշխատել, թե ինչքանով կստացվի դա արդեն ժամանակը ցույց կտա: