Անցած կիրակի Ռուսաստանում անցկացված ընտրությունները լայնորեն քննարկվում են սոցցանցերի հայկական տիրույթում: Քննարկումների կիզակետում, բնականաբար, Հայաստանում բացված ընտրատեղամասերում եւ դրանց շուրջ տեղի ունեցած իրավիճակն էր: Հայաստանում բնակվող ավելի քան 6 հազար ՌԴ քաղաքացիներ զոհել էին իրենց կիրակին եւ ժամերով հերթ էին կանգնել Գյումրիում եւ Երեւանում բացված ընտրատեղամասերի մոտ: Նրանց ճնշող մեծամասնությունը հենց մեր համաքաղաքացիներն էին: Իրավական տեսանկյունից նրանք այլեւս մեր համաքաղաքացիները չեն՝ նրանք այլ երկրի քաղաքացիներ են, բայց գործնականում նրանք ապրում են մեր կողքին եւ շատերս չգիտենք էլ, որ նրանք ՌԴ քաղաքացիներ են:
Տվյալները ամփոփելուց հետո պարզվել է, որ Հայաստանում բացված ընտրատեղամասերում քվեարկած ՌԴ քաղաքացիների մոտ 90 տոկոսը իրենց ձայնը տվել են Պուտինին: Ի՞նչ խոսք, տեսականորեն սա «մեր գործը չէ»: ՌԴ քաղաքացիներ են, ում ուզեն՝ կընտրեն, մեզ ի՞նչ: Բայց կա այլ խնդիր: Այսպիսի միահամուռ քվեարկությունը Պուտինի օգտին՝ խոսում է այն մասին, որ ռուսական քարոզչությունը չափազանց ազդեցիկ է Հայաստանում: Ավելի ազդեցիկ, քանի որ հենց Ռուսաստանում Պուտինի օգտին քվեարկածների տոկոսը նկատելիորեն ավելի ցածր է: Այդ քարոզչությունը, բնականաբար, ազդում է ոչ միայն Հայաստանում բնակվող, բայց ՌԴ քաղաքացի դարձած հայաստանցիների, այլ նաեւ ՀՀ քաղաքացիների վրա:
Այս տեսանկյունից հետաքրքիր վիճակագրություն կա: Օրինակ անցած տարի ավելի քան 25 հազար մեր համաքաղաքացիներ ընդունել են ՌԴ քաղաքացիություն: Նախորդ՝ 2016 թվականին այդ թիվը 22 հազարից քիչ ավելի էր: Նրանց մեծ մասը, իհարկե, Հայաստանից արտագաղթած եւ ՌԴ-ում ապրողներն են, բայց մի զգալի մասը հենց ՀՀ բնակիչներ են: Գործնականում հայաստանցիների մեծ մասը այս կամ այն կերպ հնարավորություն ունի դառնալ ՌԴ քաղաքացի: Ու չի կարելի բացառել, որ մի ինչ-որ պահի Հայաստանում բնակվողների, ասենք, կեսից ավելին դառնան մեկ այլ երկրի՝ ՌԴ քաղաքացի: Սա այսօր, իհարկե, թվում է անիրական հեռանկար, սակայն ՌԴ քաղաքացիություն ընդունած հայաստանցիների թիվը սահմռկեցուցիչ է: Փաստորեն տարեկան մեր բնակչության մոտ մեկ տոկոսը դառնում է ՌԴ քաղաքացի:
Ու հիմա պատկերացրեք Հայաստանում բնակչության ասենք 60 տոկոսը ՌԴ քաղաքացիներ են: Ընդ որում, այնպիսի քաղաքացիներ, որոնք պատրաստ են արեւոտ հիանալի եղանակին, կիրակի օրով մի քանի ժամ կանգնել ընտրատեղամասի մոտ ու ընտրել Վլադիմիր Պուտինին: Այլ կերպ ասած, գործ ունենք մի կազմակերպված, համառ, ինչ-որ տեղ նույնիսկ անձնազոհ մի համայնքի հետ, որը գտնվում է մեկ այլ երկրի չափազանց ուժեղ ազդեցության ներքո: Այնքան էլ էական չէ, թե որ երկրի՝ լինի դա ՌԴ-ն, ԱՄՆ-ն, Ճապոնիան, Ինդոնեզիան կամ Բուրկինա Ֆասոն: Սա Հայաստանի ինքնիշխանության հարց է: Ակնհայտ է, որ այս ճանապարհը շարունակելու դեպքում Հայաստանը, անկասկած, կորցնելու է իր ինքնիշխանության վերջին նշույլները: Իսկ ամենաուշագրավն այն է, որ այս ամենը տեղի է ունենում Գարեգին Նժդեհին իրենց գերագույն գաղափարախոս հռչակած ՀՀԿ-ի միանձնյա իշխանության ժամանակահատվածում: