Խայտառակությունը դուք եք. Զարուհի Փոստանջյանը՝ Գոռ Վարդանյանին. թարմացված
13.00- Վազգեն Սարգսյանի փողոցը ԱՄՆ նախագահ Վուդրո Վիլսոնի անվամբ վերանվանելու Երկիր Ծիրանի խմբակցության նախագիծը մերժվեց: Նախագծին կողմ քվեարկեցին միայն ԵԾ խմբակցության երեք անդամները, Հանրապետական կուսակցությունը դեմ քվեարկեց, իսկ ԵԼՔ-ը, ինչպես արդեն հայտնել էինք, լքել էր նիստերի դահլիճը:
Մերժվեց նաեւ 2008 թվականի Մարտի 1-ի իրադարձությունների ժամանակ զոհված քաղաքացիների հիշատակին արձան տեղադրելու ԵԾ-ի նախագիծը:
12.50-  ՀՀԿ խմբակցության անդամ Գոռ Վարդանյանը Զարուհի Փոստանջյանից հետաքրքրվեց. «Ի՞նչ քաղաքական եւ անձնական միտում ունեք՝ ազգային հերոսի փողոցն անվանափոխելով: Ինչո՞վ է պայմանավորված ձեր այս խայտառակ առաջարկությունը»:
Ի պատասխան Զարուհի Փոստանջյանն ասաց. «Խայտառակությունը դուք եք՝ ձեր հարցով»:
Գոռ Վարդանյանը նետեց.
«Եւս մեկ անգամ ցույց եք տալիս, որ դուք ձեր կերպարով մեր երիտասարդության, մեր պատմության, նաեւ պետական համակարգում խայտառակություն եք: Եւ ոչ միայն խոսելով Հայաստանի ներքին քաղաքականությունից, այլեւ արտաքին քաղաքականությունից՝ ցույց եք տալիս, որ դուք արտաքին քաղաքականության մեջ շատ փոքր մարդ եք, քանի որ ներքին քաղաքականությունում ուղղակի ոչնչություն եք»:
11.50- Այս պահին ելույթ է ունենում Երկիր ծիրանի խմբակցության ղեկավար Զարուհի Փոստանջյանը: Երբ վերջինս մոտեցավ ամբիոնին, ԵԾ խմբակցության անդամ Մարինա Խաչատրյանը ջրով լի բաժակով նրա ետեւից գնաց։ Դա հանրապետականների շրջանում անհանգստության ալիք առաջացրեց։ Բայց պարզվեց Մարինա Խաչատրյանը Զարուհի Փոստանջյանի մոտ ջուր էր դնում:
11.45- ԵԼՔ խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանը հայտարարեց.
«ՀՀԿ-ն շատ լավ գիտի Երկիր ծիրանի կուսակցության ներկայացրած այս երկու նախագծերի հանդեպ ԵԼՔ-ի վերաբերմունքը: ԵԼՔ-ը այս ծուղակի մեջ չի ընկնի եւ այս քննարկումներին չի մասնակցի»:
ԵԼՔ խմբակցությունը լքեց նիստերի դահլիճը:
Մինչ այդ ԵԼՔ-ի անդամները խիստ քննադատության ենթարկեցին Երկիր ծիրանիի նախագծերը, հատկապես Վազգեն Սարգսյանի փողոցը ԱՄՆ նախագահ Վուդրո Վիլսոնի անունով անվանակոչելու նախագիծը:
11.20- Երեւանի ավագանու նիստը մեկնարկել է:
Մեր թղթակիցը քաղաքապետարանից հայտնում է, որ ԵԼՔ խմբակցության անդամ Ալեն Սիմոնյանն առաջարկել է 1 րոպե լռությամբ հարգել Մարտի 1-ի զոհերի հիշատակը: Ոտքի են կանգնել միայն ԵԼՔ եւ Երկիր ծիրանի խմբակցության անդամները:
Օրակարգում 2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձությունների ժամանակ զոհված քաղաքացիների հիշատակին արձան տեղադրելու նախագիծն է, որը հեղինակել է Երկիր ծիրանի խմբակցությունը:
Երկիր ծիրանի խմբակցության ներկայացրած մեկ այլ օրինագիծ եւս ընդգրկվել է նիստի օրակարգ. Զարուհի Փոստանջյանի գլխավորած խմբակցությունն առաջարկում է Վազգեն Սարգսյանի անվան փողոցն անվանակոչել ԱՄՆ-ի 28-րդ նախագահ Վուդրո Վիլսոնի անունով: Զեկույցով հանդես են գալու Երկիր ծիրանի խմբակցության անդամները:
Այս երկու նախագծերն էլ շրջանառության մեջ են դրվել մեկ ամիս առաջ եւ միանգամից ներառվել են մարտի 19-ի նիստի օրակարգ: Այնինչ, հատկապես նմանատիպ նախագծերը ամիսներ շարունակ առկախված էին մնում:
Փետրվարի 13-ի սկանդալից հետո, երբ բռնության ենթարկվեցին Երկիր ծիրանի խմբակցության անդամները, ՀՀԿ-ականները որոշել են պատասխան ակցիա իրականացնել Երկիր ծիրանի խմբակցության անդամների նկատմամբ: