Նոր նախագահի նկարը չի փակցվի, պետական գերատեսչությունների աշխատասենյակներում. Կոստանյան
Սերժ Սարգսյանի նկարը պետական գերատեսչությունների աշխատասենյակներում, դպրոցներում, բուհերում ՀՀ պետական խորհրդանիշերի՝ դրոշի, զինանշանի կողքին կախելու օրենսդրական պահանջ չկա: Այս մասին ՀԺ-ի լրագրողի հարցին պատասխանելով՝ ասաց ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ, ԱԺ պետաիրավական եւ մարդու իրավունքների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Կոստանյանը:
«Օրենսդրական պահանջ չկա: Աշխատասենյակներում օրենքը կարգավորում է միայն դրոշի եւ զինանշանի փակցնելու պայմանները, կարգը եւ հիմքերը: Նախագահի նկարի փակցման իրավական պահանջ չկա»,- ասաց Գեւորգ Կոստանյանը, իսկ մեր հաջորդ հարցին, թե ինչո՞ւ այսքան ժամանակ նկարը փակցվել, եթե օրենքի պահանջ չի եղել, Կոստանյանը մեկնաբանեց.
«Ես կարծում եմ, որ սա սովորույթի բնույթ է՝ մեկ եւ երկրորդ, նաեւ շատ անձնական վերաբերմունք՝ նախագահի անձի նկատմամբ»:
Մեր հարցին՝ հնարավոր է, որ ապրիլից հետո նոր նախագահի նկարը չլինի՞, Գեւորգ Կոստանյանը պատասխանեց.
«Հնարավոր է, որովհետեւ նման ոչ պահանջ կա օրենսդրական, ոչ կարգավորում կա եւ յուրաքանչյուր սուբյեկտ ազատ է լինելու փակցնել այն մարդու նկարը, ում նկարը, որ կցանկանա փակցնել»:
Մեր մյուս հարցին, թե՝ ապրիլից հետո, եթե Սերժ Սարգսյանը չունենա որեւէ պաշտոն, ուրեմն կրկին կարող են նրա նկարը փակցնե՞լ, միայն այն պատճառով, որ հարգում են նրա անձը, նախկին դատախազն ասաց.
«Գիտեք, դա տարբերակներից մեկն է, բայց տարբերակներից հաջորդը հետեւյալն է՝ զինված ուժերում նախագահի նկարը ինչո՞ւ էր փակցված, որովհետեւ ՀՀ նախագահն այս պահին գործող Սահմանադրությամբ հանդիսանում է նաեւ բանակի գերագույն գլխավոր հրամանատարը: Այստեղ էլ չկա օրենսդրական կարգավորում, պարտադիր պահանջ, որ գերագույն գլխավոր հրամանատարի կամ նախագահի նկարը պետք է փակցվի: Այսինքն՝ այստեղ չկա իրավական լուծում, այստեղ կա անձնական վերաբերմունք, սովորութային նորմերի դրսեւորումներ, որ գերագույն գլխավոր հրամանատարի նկարը փակցվի հրամանատարի գլխի վերեւում: Սա իրավական լուծում չէ, սա եմ ուզում փաստենք, սա ընդամենը սովորույթի ուժով կիրառվող իրավիճակ է»:
Սերժ Սարգսյանի նկարներն առկա են նաեւ ՀՔԾ-ի աշխատասենյակներում: Քննիչն ինչպե՞ս կարող է հարկ եղած դեպքում, առանց կաշկանդվելու, պատշաճ քննել Սերժ Սարգսյանին, երբ նրա գլխավերեւում Սերժ Սարգսյանի նկարն է փակցված, Կոստանյանն ասաց.
«Կաշկանդվող քննիչն այդ լուսանկարի բացակայության դեպքում էլ կկաշկանդվի: Լուսանկարը չի կարող կաշկանդել, որեւէ լուսանկար չի կարող որեւէ մեկին կաշկանդել»:
Կոստանյանից հետաքրքրվեցին, թե նախկին երկու նախագահների լուսանկարները եղե՞լ են աշխատասենյակներում:
«Ես գլխավոր դատախազ էի 2013-2016 թթ.-ին, իմ աշխատասենյակում նախագահ Սերժ Սարգսյանի նկարը փակցված էր, ես զինվորական դատախազ էի 2011-2013 թթ.-ին, փակցված էր՝ ես էի փակցրել, ինձ չէր կաշկանդում»,- ասաց նա: