Ամերիկյան կողմին արտահանձված ԱՄՆ քաղաքացուն եւ Ռոբերտ Քուրքյանին կփոխանակե՞ն
ԱՄՆ քաղաքացին, ում արտահանձնումն ամերիկյան կողմին տեղի է ունեցել այս տարվա մարտի 2-ին, Հայաստանի Հանրապետություն մուտք է գործել 2017թ. հոկտեմբերի 28-ին:
Այս մասին մեր հարցին ի պատասխան ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ ԶԼՄ-ների հետ կապերի գծով խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը: Օրեր առաջ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը եւ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը հանդես էին եկել հայտարարությամբ՝ նշելով, որ ՀՀ-ում հայտնաբերել են մանկապղծության մեջ մեղադրվողին եւ հանձնել ԱՄՆ-ին:
ԱՄՆ քաղաքացին ՀՀ իրավապահ մարմինների աշխատակիցների կողմից ձերբակալվել է 2017թ. դեկտեմբերին՝ Երեւանում։ Մեկ տարի առաջ այդ անձին ԱՄՆ-ում մեղադրանք է առաջադրվել երեխայի նկատմամբ երեք դրվագով սեռական բնույթի արարք կատարելու համար։ Նախքան դատական քննությունը գտնվելով ազատության մեջ հսկողության ներքո՝ տվյալ անձը փախուստի է դիմել՝ ԱՄՆ-ից գալով ՀՀ, ինչի կապակցությամբ հայտարարվել է միջազգային հետախուզում։ Նրա նկատմամբ միջազգային հետախուզումը հայտարարվել է 2017թ. դեկտեմբերի 4-ին:
Գոռ Աբրահամյանը մեր զրույցում ասաց, որ հետախուզում հայտարարելուց 7 օր անց՝ դեկտեմբերի 11-ին նա ձերբակալվել է ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցների կողմից՝ օպերատիվ կանխարգելիչ միջոցառումների արդյունքում: «Այս տարվա հունվարի 8-ին ՀՀ գլխավոր դատախազությունում ստացվել է քրեական հետապնդման ենթարկելու նպատակով անձին ԱՄՆ իրավապահ մարմիններին հանձնելու մասին ԱՄՆ իրավասու մարմինների խնդրանքը եւ հունվարի 10-ին ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից որոշում է կայացվել անձի հանձնումը թույլատրելու մասին։ Վերջինիս կողմից այդ որոշումը չի բողոքարկվել եւ մարտի 2-ին, ինչպես նշվել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատան տարածած հաղորդագրության մեջ, նա փոխանցվել է ԱՄՆ իրավասու մարմինների ներկայացուցիչներին»,- մեր զրույցում ասաց դատախազի խորհրդականը:
Վերջինից հետաքրքրվեցինք, թե արդյո՞ք հնարավոր է այդ քաղաքացուն եւ ԱՄՆ-ում գտնվող հայ ազգի, ԱՄՆ քաղաքացի Ռոբերտ Քուրքյանին փոխանակեն, Գոռ Աբրահամյանը պատասխանեց. «Նրանք միմյանց հետ կապ չունեցող անձինք, գործեր են եւ նրանց փոխանակման հետ կապված հարց չի քննարկվել»:
Հայաստանի իրավապահներն օրեր առաջ միջազգային հետախուզում են հայտարարել ԱՄՆ քաղաքացի Ռոբերտ Քուրքյանի նկատմամբ:
Մի քանի ամիս առաջ ԱԱԾ-ն տարածեց հաղորդագրություն, որ Քուրքյանը 2017 թվականի սեպտեմբերին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում գրանցել է «Martin Avagyan» օգտատիրոջ կեղծ տվյալներով անհատական էջը, որի միջոցով հրապարակել է նյութեր` «Մարտիկներ հանուն արդարության» անվանմամբ խմբավորում ձեւավորելու, խմբավորման գործունեության մարտավարության, դրա անդամների կարգապահության, անվտանգության եւ գաղտնապահության կանոնների մասին: «Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ Ռ.Ք.-ն Հայաստանի Հանրապետությունում իրավիճակն ապակայունացնելու (...) պայթյուններ եւ հանրավտանգ այլ գործողություններ իրականացնելու համար մարդկանց հավաքագրելով փորձել է ստեղծել հանցավոր համագործակցություն՝ դրան մասնակից դարձնելով ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ դրա սահմաններից դուրս բնակվող ազգությամբ հայ քաղաքացիների»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ: Ի դեպ, ԱՄՆ իրավապահները գնացել էին Քուրքյանի բնակարան, որտեղ նա բացատրություններ էր ներկայացրել, իսկ իրավապահները թողել հեռացել էին: Թե ինչքանով ԱՄՆ քաղաքացու արտահանձնումն ամերիկյան կողմին կազդի Քուրքյանի վրա, պարզ չէ: