Մարտի 4-ին Եգիպտոսում ՀՀ դեսպանությունում տեղի ունեցավ հիշատակի երեկո՝ նվիրված Սումգայիթի ջարդերի 30-րդ տարելիցին: Միջոցառմանը ներկա էին եգիպտացի մտավորականներ, հասարակական գործիչներ, լրագրողներ, ինչպես նաեւ հայ համայնքի ներկայացուցիչներ: Ելույթով հանդես եկավ Եգիպտոսում ՀՀ դեսպան Արմեն Մելքոնյանը։
ՀՀ ԱԳՆ լրատվական ծառայության փոխանցմամբ, խոսելով երեսուն տարի առաջ Սումգայիթում հայերի նկատմամբ ադրբեջանցիների վայրագությունների մասին՝ նա ընդգծեց Ադրբեջանի խորհրդային իշխանությունների կողմից դրանց կազմակերպված լինելը։ Դեսպանը նաեւ նշեց, որ առ այսօր այդ ոճրագործությունը միջազգայնորեն չի դատապարտվել, իսկ մեղավորները մնացել են անպատիժ՝ հավելելով, որ Սումգայիթից ի վեր Բաքուն որդեգրեց հայերի էթնիկ զտումների իրականացման, այլատյացության ու անհանդուրժողականություն սերմանելու քաղաքականությունը, որը շարունակվում է առ այսօր։
Այնուհետեւ ներկաները դիտեցին Սումգայիթի ջարդերի մասին պատմող «Սովորական Ցեղասպանություն» վավերագրական ֆիլմը։