Հանրապետության չորրորդ նախագահը կամ գլխավոր «ստորագրող»-ը. ի՞նչ կարող է անել Ա. Սարգսյանը
Հանրապետական կուսակցության՝ նախագահի թեկնածու Արմեն Սարգսյանը հարցազրույցի ժամանակ հայտարարել էր, որ քաջ գիտակցում է իր լիազորությունների շրջանակը, իսկ արդեն երեկ վերջինս վստահ ասել է, որ իր լիազորությունների մեջ է մտնում Սահմանադրության պահպանմանը հետեւելը:
Ինչպե՞ս է Արմեն Սարգսյանը հետեւելու Սահմանադրության պահպանմանը, եթե ինքը ՀՀԿ-ի թեկնածուն է: Իսկ ՀՀԿ-ն տարիներ շարունակ խախտել է օրենքները: Շատ քաղաքագետներ փաստում են, որ Արմեն Սարգսյանը նախագահ է աշխատելու ապագա վարչապետի մոտ, իսկ թե ով է լինելու վարչապետը՝ հասկանալի է:
«Հայկական ժամանակ»-ն արդեն ներկայացրել է, թե ինչ իրավասություններ է ունանալու վարչապետը: Մեկ ամսից էլ քիչ ժամանակ է մնացել ՀՀ նախագահի ընտրություններին: Իսկ ի՞նչ լիազորություններ է ունենալու նախագահըՍահմանադրությամբ, եթե վարչապետն արդեն ամեն ինչ «զավթել» է:
Այո, Արմեն Սարգսյանը ճիշտ է. Հանրապետության նախագահը հետևելու է Սահմանադրության պահպանմանը:
Հանրապետության նախագահն իր իրավասության մեջ մտնող հարցերի վերաբերյալ կարող է ուղերձ հղել Ազգային ժողովին: Միայն Ազգային ժողովին: Սակայն Սահմանադրությամբ չի արգելվում կոչով կամ ուղերձով դիմել նաեւ ժողովրդին: Ուրեմն՝ երբ Սահմանադրությունը խախտվի, եւ Սարգսյանն իր իրավասությունների շրջանակում չկարողանա որեւէ քայլ ձեռնարկել, վերջինս կդիմի՞ ժողովրդին:
Այնուհետ, Հանրապետության նախագահը փոփոխություններ է կատարելու Կառավարության կազմում, բայց՝ վարչապետի առաջարկությամբ: Նաեւ օրենքով սահմանված դեպքերում եւ կարգով նշանակելու եւ ազատելու է զինված ուժերի եւ այլ զորքերի բարձրագույն հրամանատարական կազմը, շնորհելու է բարձրագույն զինվորական կոչումներ, դիվանագիտական աստիճաններ՝ կրկին վարչապետի առաջարկությամբ: Այսինքն՝ հավանական նախագահ Արմեն Սարգսյանը լինելու է «ստորագրողը»:
Հանրապետության նախագահը կնքելու է միջազգային պայմանագրեր, նշանակելու և հետ է կանչելու օտարերկրյա պետություններում և միջազգային կազմակերպություններում դիվանագիտական ներկայացուցիչներին, ընդունելու է օտարերկրյա պետությունների և միջազգային կազմակերպությունների դիվանագիտական ներկայացուցիչների հավատարմագրերը և հետկանչագրերը, հաստատելու, կասեցնելու կամ չեղյալ է հայտարարելու վավերացում չպահանջող միջազգային պայմանագրերը՝ իհարկե միայն վարչապետի եւ Կառավարության առաջարկություններով:
Որպես անկախ լիազորություն՝ նախագահը լուծելու է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն շնորհելու և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունը դադարեցնելու, դատապարտյալներին ներում շնորհելու վերաբերյալ հարցերը՝ կրկին վարչապետի առաջարկությամբ:
Հանրապետության նախագահն իրավունք է ունենալու շնորհել մեդալներ, շքանշաններ, պատվավոր կոչումներ եւ բարձրագույն դասային աստիճաններ:
Եթե եռամսյա ժամկետում ԱԺ-ն օրենքով սահմանված կարգով չի ընտրում համապատասխան պաշտոնատար անձանց, ապա ժամանակավոր պաշտոնատարների նշանակելու է նախագահը: