Մարտի 1-ի գործի վարույթը կասեցված չէ եւ այն դեպի կարճում գնալու որեւէ միտում այս պահի դրությամբ չունի:
Այս մասին այսօր ՀՀ գլխավոր դատախազությունում լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում հայտարարեց գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը: Նա ասաց, որ գործով իրականացվում են բազմածավալ քննչական գործողություններ: «Երբ հանրությանը զեկուցելու առիթ լինի կիմանաք, այսինքն՝ մենք ունենանք այնպիսի իրավիճակ, երբ որեւէ անձի դատի տալու խնդիր լիներ, երբ որեւէ նոր անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացրած լինեինք, բնականաբար, դրանք կիրացվեին։ Այս պահի դրությամբ գաղտնիության ռեժիմով իրականացվում են բազմածավալ քննչական գործողություններ։ Որոշակի արդյունքների ձեռքբերումների մասին, անպայման կապահովվի համապատասխան հրապարակայնություն»,- լրագրողի հարցին ի պատասխան ասաց Դավթյանը:
Դիտարկմանը, որ մարտիմեկյան դեպքերի ժամանակ 10 մարդու մահվան փաստի առթիվ հարուցված քրգործի շրջանակներում ոչ մեկ չի պատժվել, առավել եւս՝ հրաման տվողները, դատախազն արձագանքեց. «Եթե դուք պատկերացնում եք, որ մեր հնարավորություններն անսահմանափակ են հանցագործությունները բացահայտելու առումով, ես շատ ուրախ եմ դրա համար։ Բայց դուք տեսնում եք, որ բազմաթիվ հանցագործություններ կան, որոնք իրենց բարդությամբ ու բազմադրվագությամբ կարող են որոշակի ժամանակ պահանջել բացահայտման համար։ Իսկ մարտի 1-ի քրեական գործի բարդության մասին կարծում եմ, բոլորդ լիարժեք պատկերացում ունեք։ Ինքը բարդ գործ է, հազարից ավելի մարդու հարցաքննության, փորձաքննությունների խնդիր կա»:
Այս գործի վերաբերյալ հարցերը դեռ շարունակվում էին, երբ գլխավոր դատախազն առաջարկեց մյուս լրագրողներին եւս հարցեր տալու հնարավորություն ընձեռնել: Մեր հարցին, թե դատախազը կարո՞ղ է նշել բազմածավալ քննչական գործողություններից գոնե մեկը, Դավթյանը պատասխանեց, որ 2017 թվականին 100-ից ավելի հարցաքննություններ են եղել, տասնյակներից ավելի փորձաքննություններ են նշանակվել, որոնք միտված են հանցագործությունը բացահայտելուն: Մեր դիտարկմանը՝ փաստահավաք խմբի նախկին անդամը պնդում է, որ այս գործով քննչական խումբն անգործության է մատնված, կարո՞ղ է այդ փաստը հերքող ապացույց ներկայացնել, գլխավոր դատախազն ասաց. «Այսպիսի գործողութունների կատարման պարագայում չի կարող նախաքննական մարմնի գործողությունները դիտարկվել որպես անգործություն»:
Հիշեցնենք, երբ Արթուր Դավթյանը 2016 թվականին որպես գլխավոր դատախազի թեկնածու ելույթ էր ունենում ԱԺ-ում, ասաց, թե Մարտի 1-ի գործն իր համար առաջնահերթություն է: Դատախազն այսօր ասաց, թե երբ նոր անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացրած լինեինք, հանրությունը կտեղեկացվեր, այնինչ փաստն այն է, որ այս գործով անգամ «հին» անձ չկա, որի նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացված լինի: