«Ամբողջ կյանքում ծխում եմ, բայց երկու տարի է՝ չեմ ծխում»,- «ՀԺ»-ի հարցին ի պատասխան ասաց ԱԺ ՀՀԿ-ական պատգամավոր Գալուստ Սահակյանը եւ անդրադառնալով հակածխախոտային օրենքի նախագծին նշեց.
«Մենք ծխախոտի մասին օրենք ունենք, որը գրել է Հրանուշ Հակոբյանը, որի մեջ կարելի է փոփոխություններ մտցնել: Իսկ այն, ինչ դուք գիտեք, որ կառավարությունում քննարկվում է եւ Ազգային ժողով դեռ չի եկել, իսկ այն ինչի մասին մտածում եք՝ այդ օրենքն այդպիսին չի կարող լինել»,- ասաց Գրիգորիչը՝ նկատի ունենալով, որ մարդիկ չենք կարող մեծ գումարներ վճարել որպես տուգանք:
«Ծխախոտի դեմ պայքարի ծրագիրը Եվրոպայում մշակվել է 50 տարվա ընթացքում: Եվ այսօր նոր միայն կարողանում են պայքարել: Այդ 50 տարվա ծրագիրը նաեւ մեր մոտ պետք է գործի: Այդ օրենքը մեր մոտ չի կարող գործել, որովհետեւ մեր ժողովրդի գերակշիռ մասն այդքան գումար չունի, որ ծխելու համար փող վճարի: Չեմ կարծում, որ այդ օրենքն ԱԺ-ում կընդունվի»,- ասաց Սահակյանը, իսկ «ՀԺ»-ի դիտարկմանը, որ նախագծի հեղինակը ՀՀԿ-ական նախարար է, Սահակյանն ասաց.
«Ինչ անենք, որ հանրապետական նախարար է, ՀՀԿ-ական նախարարին կբացատրենք խնդիրները, երբ կբերվեն քննարկման»,- ասաց նա:
Առողջապահության նախարար Լեւոն Ալթունյանը հիմնավորում է, որ տուգանքի չափը բարձր է, որ առեւտրի չվերածվի, օրինակ՝ չվճարեն 5 հազար դրամ եւ շարունակեն ծխել: Սահակյանը սրա վերաբերյալ ասաց.
«Մեր ժողովուրդը 5 հազար դրամ էլ չի կարող վճարել: Նախարարի տեսակետը դրական ենք համարում, բայց մեր հասարակությունը չծխի՝ դրա համար երկար աշխատանք է անհրաժեշտ»,- ասաց Գալուստ Սահակյանը: