Ներում շնորհողը վարչապետն է լինելու, նա կարող է ներում շնորհել, երբ նախագահը համաձայն չէ
ՀՀ արդարադատության նախարարությունը շրջանառության մեջ է դրել «Ներման մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագիծը, որով ներման բացառիկ իրավունքն այլեւս ՀՀ նախագահի մենաշնորհը չէ: Սույն օրինագիծն այսօր քննարկվեց ԱԺ պետական իրավական եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովում:
2005 թվականի Սահմանադրության 55-րդ հոդվածի վերջին 17-րդ կետում ասվում է, որ ՀՀ նախագահը ներում է շնորհում դատապարտյալներին: Նախագահին կից գործել է Ներման հարցերի հանձնաժողով, որը քննել է ներման խնդրագրերը, եւ իր եզրակացությամբ այն ներկայացրել հանրապետության նախագահին, ով էլ միանձնյա որոշել է՝ բավարարե՞լ ներման միջնորդությունը, թե՞ մերժել:
Սահմանադրական փոփոխություններով պայմանավորված եւ «Ներման մասին» օրենքի փոփոխություններով նախատեսվում է, որ պետք է լինի լայն ներկայացվածություն ունեցող հանձնաժողով, որի անդամները դատապարտյալներին ներում շնորհելու վերաբերյալ առաջարկություն են ներկայացնելու Հանրապետության նախագահին, որից հետո նախագահը կարող է կամ ներում շնորհել, կամ իր առարկություններով վերադարձնել ներկայացնող մարմին:
Հատկանշական է, որ եթե ներկայացնող մարմինը, այնուամենայնիվ, պնդի իր առաջարկությունը, ապա Հանրապետության նախագահը կամ պետք է ներում շնորհի դատապարտյալին, կամ դիմի ՍԴ:
Այսինքն՝ մի կողմից սահմանադրական փոփոխություններով, որոնք ամբողջությամբ ուժի մեջ կմտնեն ապրիլի 9-ից, նախագահի ներում շնորհելու լիազորությունը, կարծես թե, պահպանվում է, բայց իրականում այդ որոշումը կայացվում է բոլորովին այլ գերատեսչությունում, իսկ ՀՀ նախագահին մնում է կամ համաձայնել, կամ դիմել ՍԴ:
Մասնավորապես, Սահմանադրության 135 հոդվածում, որը վերնագրված է «Ներում շնորհելը», ասվում է՝ Հանրապետության նախագահն օրենքով սահմանված դեպքերում եւ կարգով լուծում է դատապարտյալներին ներում շնորհելու հարցը, բայց ԱԺ ներկայացված «Ներման մասին» օրենքի նախագծից պարզ է դառնում, որ ներում շնորհողը վարչապետն է, եւ նա կարող է ներում շնորհել անգամ այն դեպքում, երբ նախագահը համաձայն չէ վարչապետի որոշման հետ:
Օրինագծի 5-րդ հոդվածի 9-րդ կետը սահմանում է, որ Ներման հարցերով հանձնաժողովի կազմավորման եւ գործունեության կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը, մինչդեռ նախկինում այդ հանձնաժողովը գործում էր ՀՀ նախագահին կից: Հետեւաբար, ստացվում է, որ ներման հանձնաժողովի անդամներին այսուհետ նշանակելու է վարչապետը: