3-ամյա երեխայի պատանդառուն զրուցել է քրեական աշխարհի ներկայացուցիչների հետ. մանրամասներ
2017 թվականի hոկտեմբերի 30-ին Արմավիր քաղաքի «Մանուշակ» մանկապարտեզում 3-ամյա երեխային պատանդ վերցնելու եւ սպանության փորձի գործով կալանավոր Արգամ Հովիկյանին նոր մեղադրանք կառաջադրվի:
Այս մասին մեր զրույցում ասաց նրա պաշտպան Արսեն Սարգսյանը:
Հովիկյանը հոկտեմբերի 30-ին ներխուժել էր «Մանուշակ» մանկապարտեզի տարածք եւ պահանջել նախկին կնոջը: Մանկապարտեզ մտնելուն պես նա դանակով հարձակվել էր նախկին կնոջ տատի՝ մանկապարտեզի վարիչ Ռոզա Վարդանյանի վրա, իսկ երբ նախկին կինն էր հասել, նրան նույնպես վնասվածքներ էր պատճառել. կնոջը հաջողվել էր դիմել փախուստի, ինչից հետո Արգամ Հովիկյանը կողքի սենյակում գտնվող 3-ամյա Հմայակին պատանդ էր վերցրել: Իրավապահները շուրջ 4 ժամ բանակցություններ վարեցին եւ վնասազերծելով պատանդառուին՝ կարողացան փրկել 3-ամյա փոքրիկին: Սակայն վնասազերծելու պահին արգամ Հովիկյանը հասցրել էր ինքնավնասում կատարել: Նա մի քանի օր գտնվել է հիվանդանոցում, ապա տեղափոխվեց «Արմավիր» ՔԿՀ:
Այժմ նրա պաշտպան Արմեն Սարգսյանը պահանջում է վերաորակել իր պաշտպանյալին առաջադրված 34-104 հոդվածը (սպանության փորձ): Պաշտպանի պնդմամբ՝ սպանության փորձ տեղի չի ունեցել: Նա վերաորակման վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացրել գործը քննող քննիչին, սակայն քննիչը մերժել է միջնորդությունը: Մերժման միջնորդությունը Արմեն Սարգսյանը բողոքարկել է վերադաս դատախազին եւ այժմ սպասում է դրական պատասխանի: «Մենք պատանդ պահելու մասով առաջադրված մեղադրանքը չենք վիճարկում, սակայն սպանության փորձի մասով պետք է փոխվի մեղադրանքը, քանի որ գտնում եմ, որ սպանության փորձ չկա:
- Պարոն Սարգսյան, ասացիք, որ նոր մեղադրանք պետք է առաջադրվի, ինչո՞ւ:
- Մենք ստացել ենք փորձաքննության արդյունքները, համաձայն որի՝ Արգամ Հովիկյանի մոտ հայտնաբերված դանակը սառը զենք է հանդիսանում, թեեւ գործարանային է եւ որսորդական դանակ, բայց համարվում է սառը զենք՝ իր չափանիշներով: Դրա մասով եւս առաջիկայում նոր մեղադրանք են առաջադրելու: Ինձ թվում է սառը զենքով մեղադրանքը կավելացնեն, իսկ սպանության փորձի մասով կհանեն: Այս պահին անորոշ վիճակում ենք: Պարզ է, որ եթե ունի եզրակացություն, արդեն իրավունք ունի մեղադրանքի ծավալը փոփոխելու:
- Արգամ Հովիկյանի մասնակցութամբ ի՞նչ քննչական գործողություններ են արվել:
- Առերեսումներ են արվել նրա նախկին կնոջ, զոքանչի եւ կնոջ հորեղբոր մասնակցությամբ:
-Այսինքն՝ այն անձանց մասնակցությամբ, ովքեր դեպքի օրը «Մանուշակ» մանկապարտեզի տարածքո՞ւմ են եղել:
- Այո, հենց երեքն էլ եղել են այնտեղ, հակասություններ կար, նրանք մի բան են ասում, ինքը՝ (նկատի ունի Հովիկյանին,-հեղ.) ուրիշ: Առերես հարցաքննության ժամանակ ամեն մեկն իր ասածը պնդել է:
- Բացի դանակի մասով նշանակված փորձաքննությունից, այլ փորձաքննության արդյունքներ ստացե՞լ եք:
- Դատաբժշկական փորձաքննության արդյունքներ են եկել՝ իր, նախկին կնոջ եւ կնոջ տատի, ովքեր վնասվածքներ են ստացել: Իր վնասվածքը գնահատվել է ծանր, մյուսներին միջին ծանրության, կամ թեթեւ:
- Մամուլում պարբերաբար գրվում է, թե քրեական աշխարհի ներկայացուցիչները որոշել են պատժել Արգամ Հովիկյանին՝ անձնական խնդիրների համար երեքամյա երեխային պատանդ վերցնելու համար: Նրա անվտանգության մասով այժմ խնդիր կա՞:
- Էդ առումով ես իր հետ զրուցել եմ, հարցրել եմ, ինքն ասաց, որ որեւէ խնդիր չկա, ստեղ ըմբռնումով են մոտենում, որ ես նպատակային չէի գնացել երեխային պատանդ վերցնելու: Իրեն ըմբռնումով են մոտենում, նեղացնել չկա, իր ասածներն եմ ձեզ փոխանցում:
- Այսինքն՝ քրեական աշխարհի ներկայացուցիչնե՞րն են ըմբռնումով մոտենում:
- Այո, դա եմ ասում: Բերդում իրենց հետ նստած է, խնդիր չունի:
- Նախաքննության ավարտի մասին տեղեկություններ ունե՞ք:
- Դա քննիչի որոշելիքն է, ես չեմ կարող ասել: Ինձ հայտնի չէ, ասել են, որ դեռ քննում են:
- Պարոն Սարգսյան, այնուամենայնիվ, նախաքննության ընթացքը ինչպե՞ս եք գնահատում բացթողումներ տեսնո՞ւմ եք:
- Ես գտնում եմ սպանության փորձի մասով ճիշտ որակում չի արվել, որի վերաբերյալ էլ համապատասխան միջնորդություն եմ ներկայացրել, սպանության փորձ տեղի չի ունեցել, հանեք էդ հոդվածը, էդ է իմ դժգոհությունը:
Արգամ Հովիկյանն այժմ մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (երկու կամ ավելի անձանց սպանության փորձ) եւ 218-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ եւ 4-րդ կետերով (պատանդ վերցնելը, որը կատարվել է զենքի գործադրմամբ՝ ակնհայտ անչափահասի նկատմամբ): Նախաքննության սկզբում նա հրաժարվել է ցուցմունք տալուց, սակայն հետագայում պաշտպանի հորդորով ցուցմունք է տվել համաձայն որի՝ երկու ծրագիր է ունեցել՝ գնալ մանկապարտեզ, որտեղ կինն է աշխատում եւ համոզել նրան, որ վերադառնա տուն: Այդպես է, համենայնդեպս, պնդում պաշտպանական կողմը: