Իրանում դժվար էր ստեղծագործել. Ժարլինը որպես զբոսաշրջիկ եկել է ՀՀ եւ այլեւս չի գնացել
Ժարլին Բաղիմյանը արդեն վեց տարի է Իրանից տեղափոխվել է Հայաստան: Այստեղ լեզուներ է ուսումնասիրում, դիզայներությամբ զբաղվում: Ժարլինը նկարել սկսել է տասնհինգ տարեկանից, այդ ժամանակ դեռ ապրում էր Իրանում, արվեստ շատ է սիրում եւ ասում է, որ իր արվեստը հիմնականում կապված է կանանց խնդիրների հետ:
Արվեստագետ աղջկա համար Իրանում դժվար էր ազատ ստեղծագործել, քանի որ իր թեմաները հիմնականում կապված են կանանց խնդիրների եւ նրանց հուզող հարցերի հետ: Երբ աղջիկը քսանմեկ տարեկան է եղել ծնողները որոշել են որպես զբոսաշրջիկ նրա հետ գալ Հայաստան:
Այդ ուղեւորությունից հետո Ժարլինի ծնողները վերադարձել են Իրան, իսկ արվեստագետ աղջիկը մնացել է Հայաստանում՝ մշտական բնակության: Հայաստանում հանգստությունը, ընկերական հարաբերությունները Ժարլինի շատ դուր են եկել, բացի այդ այստեղ նկարելու մի նոր փուլ է բացվել:
Ժարլինը ինքնուս է: Սկզբում արտանկարել է ուրիշների նկարները, հետո հասկացել, որ իր սեփական միտքն ու երեւակայություններն է ուզում հանձնել թղթին, սկսել է իր նկարներն անել:
Նրա հին ստեղծագործությունները շատ ավելի բարդ են, հասկանալու համար պետք է երկար մտածել, իսկ նորերն ավելի պարզ են, ուրախ ու գունեղ: «Իմ նոր նկարները նայելիս մարդ ավելի շատ կարող է ժպտալ, ես զգում եմ, որ դա իմ հոգեվիճակն է, այժմյան իմ նկարներում արտացոլված է այն, ինչ ես հիմա եմ, այն ինչ զգում եմ»,- ասում է Ժարլինը:
Հայաստանում արված նկարներն ավելի փոքր են, քանի որ տեղի խնդիր ունի, իսկ Իրանում դրանք շատ ավելի մեծ մասշտաբների են հասնում: «Սկզբում ով նայում էր իմ ցուցադրությունները, զարմանում էր, որ իմ նման  փոքր-մոքր աղջիկը կարող է նման նկարներ նկարել»,- ասում է նա:
Ժարլինը նախապես չի պլանավորում, թե ինչ է նկարելու, նախ նայում է սպիտակ կտավին, խորհում մի թեմայի շուրջ եւ հետո ծնվում են գունավոր պատկերներ: Նրա կտավները կարելի է տարբերել այնտեղ պատկերված մարդկանց աչքերից: «Իմ կտավներում աչքերն ավելի շատ անտարբեր են, երբ նայում ես չես հասկանում այնտեղ պատկերված մարդն ուրա՞խ է, տխո՞ւր, թե՞ ջղայնացած»:
«Նկարներում լարերը եւ կլոր շարժումը կյանքի շարունակություն է նշանակում, դրա համար փորձում եմ, որ նկարներիս մեջ դա լինի»- ասում է Ժարլինը:
Նախկինում դպրոցի կողմից Ժարլինի նկարներն ուղարկվել են Լիբանան, իսկ 2015 թվին Իրանում ունեցել է իր ցուցահանդեսը: Ամենամեծ ցանկությունն է ավարտին հասցնել հայաստանյան գործերն ու այստեղ  ցուցահանդես ունենալ: