Եվրամիությունը մտադիր է իր սահմաններն ընդլայնել արդեն 2025-ին եւ եվրոպական ընտանիքին կարող են միանալ Ալբանիան, Բոսնիան, Հերցեգովինան, Մակեդոնիան եւ Կոսովոն, գրում է Express-ը` անդրադառնալով Արեւմտյան Բալկանների վերաբերյալ Եվրոպական հանձնաժողովի ռազմավարության փաստաթղթի նոր նախագծին:
Բրիտանական պարբերականը նկատում է, որ Եվրամիությունը կարող է նաեւ չհրաժարվել Արեւելյան գործընկերության երկրների հետագա անդամակցությունից:
«Եվրամիությունը հույս է հայտնել, որ իր արեւելյան գործընկերները, ներառյալ Ուկրաինան, Վրաստանը եւ Մոլդովան, կկարողանան միանալ կառույցին: Եվրամիությունում մտածում են նաեւ Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Բելառուսի հնարավոր անդամակցության մասին»,- գրում է Express-ը:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ պաշտոնական այցով Ֆրանսիա ժամանած Թուրքիայի նախագահը, ինչպես եւ սպասվում էր, ֆրանսիացի գործընկերոջ հետ քննարկել է Եվրամիությանն անդամակցելու հարցը, սակայն Էրդողանի նախափարիզյան անկնկալիքները չեն արդարացել: Այցին ընդառաջ եվրոպական մամուլը գրում էր, որ Էրդողանը Էլիսեյան պալատ է ժամանում Մակրոնի հետ բանակցությունների՝ նպատակ ունենալով 2017-ի ճգնաժամից հետո նոր տարին սկսել Եվրամիության հետ հարաբերությունները ջերմացնելով:
Սակայն Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ ներկա իրավիճակում ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության շուրջ բանակցություններում առաջընթացի հնարավորություն չի տեսնում: