«Աջ ղեկ» նախաձեռնության առաջարկների հիման վրա նախարարությունը խմբագրել է նախագծերը
«Աջակողմյան ղեկային տեղաբաշխմամբ տրանսպորտային միջոցների ներմուծման ժամանակավոր արգելքի մասին», «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2007 թվականի հունիսի 28-ի թիվ 955-Ն որոշման մեջ լրացումներ կատարելու մասին» եւ «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2010 թվականի սեպտեմբերի 9-ի թիվ 1251-Ն որոշման մեջ լրացում կատարելու մասին» որոշումների նախագծերը մշակող ՀՀ կառավարության միջգերատեսչական հանձնաժողովը քննարկել է «Աջ ղեկ» նախաձեռնության ներկայացուցիչների գրավոր առաջարկները։
ՀՀ տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության լրատվական ծառայությունից հայտնում են, որ հաշվի առնելով ներկայացված որոշ կառուցողական առաջարկներ՝ որոշումների նախագծերը համապատասխանաբար խմբագրվել են եւ ներկայացվել շահագրգիռ պետական կառավարման մարմինների  քննարկմանը։
Արդյունքների մասին լրացուցիչ կտեղեկացվի:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ՀՀ կառավարությանն էր ներկայացվել աջակողմյան ղեկային համակարգ ունեցող մեքենաների ներմուծումը, հաշվառումը եւ հետագայում շահագործումն արգելելու մասին որոշման նախագիծ: Նախագծով առաջարկվում է ժամանակավորապես արգելել աջ ղեկային համակարգ ունեցող մեքենաների ներկրումը Հայաստան: Այս որոշումից հետո սկսվել էր «Աջ ղեկ» նախաձեռնությունը, որին մասնակից վարորդները պահանջում էին չեղարկել այն:
Նշենք, որ կառավարության որոշման նախագիծը տեղադրվել է նաեւ «e-draft.am» իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում: Առցանց քվեարկությունների արդյունքներով նախագծին դեմ է 350 հոգի, կողմ՝ 27-ը կամ դեմ է 93 տոկոսը, կողմ՝ 7 տոկոսը: