Բոլորը պետք է միս եւ կարագ ուտեն. Ծառուկյանը Գյումրիում 100 մլն դրամ կբաժանի (տեսանյութ)
ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը սոցիալապես անապահով գյումրեցիներին 100 մլն դրամ կբաժանի` որպես բարեգործություն: Այս մասին այսօր` դեկտեմբերի 28-ին, գյումրեցիների հետ հանդիպման ժամանակ տեղեկացրեց ինքը՝ Գագիկ Ծառուկյանը: Վերջինս նշեց, որ անկախ կուսակցական պատկանելիությունից գումարը կբաժանվի այն ընտանիքներին, ովքեր ունեն սոցիալական խնդիրներ: Վաղը Ծառուկյան խմբակցության պատգամավորներ Վարդեւան Գրիգորյանը եւ Վարդան Ղուկասյանը իրենց գրասենյակներից կբաժանեն նշված գումարը: 50 միլիոնը կբաժանվի տնակներում ապրողներին, մյուս 50 միլինոնն էլ՝ սոցիալապես անապահով գյումրեցիներին: Առայժմ հայտնի չէ, թե յուրաքանչուր անձի կամ ընտանիքի, որքան գումար կհատկացվի:
«Այս Նոր տարվա օրով բոլորն էլ պետք է միս եւ կարագ ուտեն»,- հայտարարեց Գագիկ Ծառուկյանը:
«Հայկական Ժամանակ»-ի հարցին, թե վերջին շրջանում տեղի ունեցած գնաճի համատեքստում, ինչպես է պատկերացնում աղքատության ցուցանիշի նվազեցումը կամ ի սպառ վերացումը, Ծառուկյանը պատասխանեց.
«Աղքատությունը պետք է վերանա տնտեսության զարգացմամբ: Պետք է աշխատատեղեր բացվի, թոշակն ու աշխատավարձը բարձրացվի: Ես գյումրեցիներին սիրում եմ, որպես հյուրասեր, ղայդին, տեղը-տեղին մարդ: Ես ոչ թե ընտրությունից ընտրություն եմ գալիս, այլ իրենց սիրում եմ, դրա համար ամեն տարվա վերջին գալիս եմ` իրենց շնորհավորելու, հույս հայտնելու: Ցանկացած պետության հարստություն սովորական ժողովուրդն է, նրանք էլ պետք է հույսով ու հավատով ապրեն, իրենց բալիկի առաջ պարզ ճակատով լինեն: Գոնե այդ Նոր տարվա օրը պետք է ուրախ լինեն, այդ միսն էլ, կարագն էլ պետք է լինի: Դրա համար ես 100 միլիոն դրամ հատկացնում եմ գյումրեցիներին, որից 50 մլն-ը դոմիկում բնակվողներին, իսկ 50 միլիոնն էլ տրամադրում եմ Գյումրիում ծանր ապրող ընտանիքներին: Գյումրիում պետք է գործարանները բացվեն եւ այդ արտադրանքի սպառումով պետք է զբաղվենք: Անհնարին ոչինչ չկա»:
Լրագրողներից մեկի հարցին, թե տարեցտարի իրեն սպասող մարդկանց թիվն ավելանում է, այսինքն՝ աղքատությունը չի կրճատվում, Գագիկ Ծառուկյանն ասաց.
«Քանի գնալով մարդկանց թիվը պետք է ավելանա, քանի որ տնտեսական աճ չկա, մարդկանց վիճակի բարելավում չկա: Մարդ իր լավ վիճակը պետք է զգա իր ընտանիքում, երբ իր սառնարանի դուռ բացում է»,- նշեց նա:
Գագիկ Ծառուկյանի հետ հանդիպելու նպատակով Գյումրու Վարդանանց հրապարակ էին եկել բազմաթիվ գյումրեցիներ, ովքեր իրենց հետ բերել էին նամակներ` իրենց հոգսերի մասին, իսկ ոմանք էլ հրապարակում էին նամակը գրում Ծառուկյանին փոխանցելու համար:
Երբ Գագիկ Ծառուկյանը ժամանեց հրապարակը մեծ իրարանցում սկսվեց: Յուրաքանչյուրն իր հերթին փորձում էր իր նամակն ու խնդիրները փոխանցել Ծառուկյանին:
«Հայկական Ժամանակ»-ն արդեն տեղեկացրել էր, որ Ծառուկյանին սպասելու ժամանակ ներկաներից մի տարեջ կնոջ ինքնազգացողություն վատացել էր: Նա ուշաթափվել էր: