Մենք իրավունք ունենք ակնկալել, որ դաշնակիցների համար առաջնահերթ կլինի Ռուսաստանը. Կարասին
Ռուսաստանի դաշնակից երկրները, այդ թվում՝ Հայաստանը, ինչպես սուվերեն պետություն, իրավունք ունի զարգացնել հարաբերություններ այլ երկրների եւ միությունների հետ, հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարարի տեղակալ Գրիգորի Կարասինը, գրում է КоммерсантЪ-ը:
Նրա խոսքով, 21-րդ դարում դա բնական է. «Մենք երբեք մեր հարեւաններին եւ դաշնակիցներին ընտրության առաջ չենք դրել: Բայց մենք իրավունք ունենք ակնկալել, որ մեզ հետ հարաբերությունները դաշնակիցների հետ առաջնահերթ կլինեն»,- ասել է Կարասինը` մեկնաբանելով Եվրամիության հետ Հայաստանի ստորագրած նոր համաձայնագիրը:
Միաժամանակ ՌԴ փոխարտգործնախարարն ընդգծել է, որ այլ ձեւաչափերում ստորագրված համաձայնագրերը, ներառյալ ԵՄ Արեւելյան գործընկերությունը, չպետք է խախտեն պետությունների` ավելի վաղ ստանձնած պարտավորությունները:
Նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում կայացած Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովի շրջանակներում Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ ստորագրվեց Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը: Համաձայնագիրը ստորագրեցին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Եվրամիության միասնական արտաքին քաղաքականության եւ անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին` Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի եւ Եվրամիության խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի ներկայությամբ։