Նամակ, որն ադրբեջաներենով նույնքան ջերմ է, որքան հայերենով. «Մեր երազանքի ճանապարհը»
«Բարեւ սիրելիս» ֆիլմով սկսվում է «Մեր երազանքի ճանապարհը» ֆիլմաշարը: Մոտ 20-րոպեանոց 7 կարճամետրաժ ֆիլմից բաղկացած նախագծի պրեմիերան կայացավ այսօր՝ դեկտեմբերի 19-ին, «Մոսկվա» կինոթատրոնում: Պատմություններից յուրաքանչյուրում կա պայքար, նվիրվածություն, հիասթափություն, կորստի ցավ, սեր ու երազանքներ: Ռեժիսոր Արամ Շահբազյանի «Բարեւ սիրելիս»-ում 12 հայ մարտիկ առաջնագծում ձեռքից ձեռք են փոխանցում ու արտագրում մի նամակ, որը գրել է իրենցից մեկը: Ճակատագրով՝ պատերազմը վերապրում է միայն նամակը: Պատերազմական գործողություններից մեկից հետո հայ զինվորները գտնում են ադրբեջանցի հրամանատարի փաստաթղթերը, դրանցում մի նամակ: Պարզվում է՝ նա էլ գտել ու իր սիրելիին ուղարկելու համար ադրբեջաներենով թարգմանել է հայ զինվորի նամակը:
«Բարեւ սիրելիս»
Այս եւ ֆիլմաշարի մյուս հատվածներն ուղղված են հանդիսատեսին պատմելու ամենապարզ ճշմարտությունների, մարդկային կարեւորագույն արժեքների՝ նվիրվածության, միմյանց աջակից լինելու, արյան կանչի, սիրո ու ջերմության, նոր ընտանիքի ստեղծման եւ պայծառ երազանքների մասին: «Մեր երազանքի ճանապարհի» մյուս ֆիլմերն են՝ «Ֆա» (ռեժ. Արկա Մանուկյան), «Ձյուն» (ռեժ. Արեն Մալաքյան), «Սիմոնի ճամփան» (ռեժ. Էդգար Բաղդասարյան), «Հայրը» (ռեժ. Հրաչ Քեշիշյան), «Մեղրամիս» (ռեժ. Արշալույս Հարությունյան), «Սեր, երազանքներ» (ռեժ. Մհեր Մկրտչյան):
«ՖԱ»
Նախագիծը «Շարմ հոլդինգի», Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերութան եւ DMH Studio-ի համատեղ նախաձեռնությունն է: Պրոդյուսերներն են Կարեն Ղազարյանը եւ Արման Միտոյանը: Ըստ Ղազարյանի՝ այն դրսում ներկայացնելու ծրագրեր կան: Նրա խոսքով՝ «Սիմոնի ճամփան» արդեն որպես կարճամետրաժ ֆիլմ ապրում է ինքնուրույն կյանքով, հաջողություններ է ունեցել միջազգային տարբեր փառատոններում: