Արագածոտնի նախկին մարզպետը ժամանակ չունի Սերժ Սարգսյանի ելույթը կարդալու համար
Արագածոտնի մարզի նախկին մարզպետ Գաբրիել Գյոզալյանը Սերժ Սարգսյանի ելույթը կարդալու մտադրություն չունի, որպեսզի բացատրի, թե ինչպես է ստացվել, որ մարզի 1000 հեկտար այգին կադաստրում չի հաշվառվել:
Երեկ «Հայկական ժամանակ»-ը  Գաբրիել Գյոզալյանից մեկնաբանություն խնդրեց Սերժ Սարգսյանի հայտարարության վերաբերյալ, սակայն վերջինս ասաց, որ չի ծանոթացել, երեկոյան կծանոթանա, կասի: Այսօր արդեն Գյոզլալյանն այսպես արձագանքեց. «Լավ էլի, այ ցավդ տանեմ: Ես ոչ ժամանակ ունեմ, ոչ էլ ուզում եմ էդ հարցերով զբաղվեմ»: Հարցին՝ քաղաքականությամբ էլ չե՞ք զբաղվում, չե՞ք հետաքրքրվում անցուցադարձով, վերջնիս պատասխանեց, թե չի ծանոթացել Սարգսյանի ելույթին: Այնուամենայնիվ, հետաքրքրվեցինք, թե իր պաշտոնավարման ժամանա՞կ են հողերը դուրս մնացել հաշվառումից, ինչին ի պատասխան նախկին մարզպետն ասա. «Չէ, չի եղել նման բան, չէ, չէ, նորմալ է ամեն ինչ»:
Դիտարկմանը, որ սխալ թվեր է, փաստորեն, ներկայացրել Սերժ Սարգսյանը, նա արձագանքեց. «Չէ, ես չգիտեմ ինչ է ասել»: Այս խոսքից հետո Գաբրիել Գյոզալյանն անջատեց հեռախոսը:
Հիշեցնենք, որ Սերժ Սարգսյանը տեղական ինքնակառավարման մարմինների գործունեության վերաբերյալ ունեցած ծավալուն ելույթում նշել էր, որ ուսումնասիրությունների նախնական տվյալները ցույց են տալիս, որ կադաստրի պետական կոմիտեում գրանցված է 20,214 հեկտար պտղատու այգի, մինչդեռ ուղղակի փաստացի հաշվառումը, ցույց է տվել մեկ այլ թիվ՝ գրեթե 25,000 հեկտար։ «Այսինքն՝ 5000-ի տարբերություն: Սա էական հանգամանք է: Միայն Արագածոտնում գրեթե 1000 հեկտար չգրանցված է: Լավ, ով է գալու խլի: Ես հասկանում եմ, որ այնտեղ որոշակի թեթեւ ծախսեր են առաջանում, բայց մեկ է` վաղ, թե ուշ մեկը գալու է եւ հարցնի, ուստի հենց սկզբից պետք է ճիշտ վարվել: Հատկապես մեծ այգիներ աճեցնողները այնպես չէ, որ շատ մեծ կարիքների մեջ են: Ակնհայտ է, որ հողօգտագործողները խուսափում են այգիների գրանցումից հողի հարկի ավելի բարձր դրույքաչափի եւ կադաստրային գրանցման վճարների պատճառով։ Բայց ինչպես ասացի՝ այս հանգամանքը շատ բացասական ազդեցություն է ունենում: Ի վերջո, նորից եմ կրկնում՝ մեկ է, հիմա չլինի, վեց ամիս հետո լինի, վեց ամիս հետո չէ, մեկ տարի հետո են գալու եւ հարցնեն: 2017 թվականին բազմաթիվ են այդպիսի փաստերը, որ մարդիկ ստիպված են լինում նաեւ զուգահեռ տուգանքներ վճարել»,- նշել էր Սերժ Սարգսյանը: