Թուրքիայում իշխող «Արդարություն եւ զարգացում կուսակցության» նիստի ժամանակ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն իր ելույթում անդրադարձել է երկրի արտաքին քաղաքականությանը` խոսելով հարեւան երկրների` նաեւ Հայաստանի հետ հարաբերությունների մասին, գրում է haberler.com-ը:
«Սփյուռքի ազդեցության տակ ընկնելով՝ Հայաստանն արգելափակեց մեզ հետ բարեկամական կապեր հաստատելու հնարավորությունը եւ դուրս մնաց բեռնափոխադրման, էներգետիկ եւ առեւտրային ճանապարհներից: Դա այդպես էլ շարունակվելու է»,- ասել է Էրդողանը:
Նա նաեւ հավելել է, որ Թուրքիան համագործակցում է Կովկասի, այդ թվում՝ Վրաստանի, Միջին Ասիայի եւ Հարավային Ասիայի երկրների հետ, եւ շարունակելու է ակտիվացնել հարեւան երկրների հետ կապերը:
Թուրքիայի իշխանությունը կշարունակի պայքարը նաեւ ահաբեկչական համարվող «Քուրդիստանի բանվորական կուսակցության» եւ գյուլենական շարժման դեմ: