Շարունակեք գործընկերանալ, ընկերներ. Коммерсант-ը՝ ՀՀ-ԵՄ նոր համաձայնագրի մասին
Ադրբեջանը, Հայաստանը եւ Բելառուսը պաշտոնապես չեն ձգտում անդամակցել Եվրամիությանը: Միաժամանակ Հայաստանը եւ Եվրամիությունը ստորագրեցին համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության շրջանակային համաձայնագիր, որն ասոցացման համաձայնագրից պակաս ամբիցիոզ է, սակայն իրավական հիմք է Երեւանի եւ Բրյուսելի գործակցության համար: Այս մասին գրում է Коммерсант-ը՝ «Շարունակեք գործընկերանալ, ընկերներ» վերնագրով հոդվածում:
Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել է, որ այդ համաձայնագիրը ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններում «նոր գլուխ է բացում»: «Փաստաթուղթն ամուր իրավական հիմք է քաղաքական երկխոսությունն ամրացնելու, տնտեսական գործակցությունն ընդլայնելու, առեւտրի եւ ներդրումների համար նոր հնարավորություններ ստեղծելու համար»,- պարզաբանել է նա:
Այստեղ Կոմերսանտը հավելում է՝ հիշեցնենք, որ Հայաստանը Ռուսաստանի առաջնորդած Եվրասիական տնտեսական միության կազմում է:
Հայաստանը Եվրամիության հետ մերձեցման կարեւոր քայլ է կատարել: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը թերթին ասել է՝ համաձայնագիրը վկայում է, որ «կարելի է զարգացնել տնտեսական կապերը ԵՏՄ-ի հետ` ամուր կապեր հաստատելով նաեւ Եվրամիության հետ»: