Օֆշորային սկանդալ՝ ներգրավված են բոլորը. Անգլիայի թագուհուց մինչեւ Պուտին, Թրամփ ու Սորոս
Հերթական օֆշորային սկանդալն է պայթել: Այս անգամ այն ստացել է «Դրախտային կղզիրների թղթերը» անվանումը: Սկանդալի հիմքում Բերմունդյան կղզիներում եւ Սինգապուրում գրանցված երկու խոշոր օֆշորային իրավաբանական ընկերությունների ֆինանսական փաստաթղթերի արտահոսքն է:
Ֆինանսական փաստաթղթերի նոր հսկայական արտահոսքը ցույց է տալիս, թե ինչպես են աշխարհի հարուստների, ներառյալ Անգլիայի թագուհի Ելիզավետա երկրորդի, Ռուսաստանի ու ԱՄՆ-ի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի ու Դոնալդ Թրամփի հետ կապ ունեցող անհատները գաղտնի ներդրումներ կատարում օֆշորային գոտիներում:
Փաստաթղթերը հայտնվել են գերմանական Süddeutsche Zeitung թերթի տրամադրության տակ, որն էլ այն փոխանցել է «Հետաքննող լրագրողների միջազգային կոնսորցիումին» (ICIJ)՝ համատեղ հետաքննություն կազմակերպելու համար: Հետաքննությանը մասնակցել են 380 լրագրող մոտ 100 լրատվամիջոցից, որոնց թվում են՝ The Guardian-ը, BBC-ն, New York Times-ը:
Այս փաստաթղթերը, ինչպես գրում է occrp.org-ը, թույլ են տալիս ամբողջական պատկերացում կազմել օֆշորային մեքենայությունների մասին, որոնք իրականացրել են մոլորակի մեծահարուստները: Բացահայտված փաստաթղթերում երեւում է, թե ինչպես է Դոնալդ Թրամփի առեւտրային քարտուղարը համագործակցում ԱՄՆ-ի կողմից պատժամիջոցների տակ գտնվող ընկերության հետ:
«Paradise Papers» (Պարադիզ թղթեր կամ դրախտային թղթեր)  պարունակում է 13.4մլն փաստաղթղեր՝ հիմնականում  օֆշորային մեկ առաջատար ընկերությունից: Փաստաթղթերի ուսումնասիրությունը կատարվել է մոտ 70 տարվա կտրվածքով:
Փաստաթղթերը բացահայտում  են հարյուրավոր մարդկանց ֆինանսական ու հարկային պատմությունները: Այն հիմնականում կենտրոնացել է քաղաքական գործիչների, աստղերի, մեծ ընկերությունների, հիմնադրամների ֆինանսական գործունեության վրա, որոնք օֆշորային գոտիներում թաքցրել են իրենց գումարներն ու ցույց չեն տվել այն հարկային մարմիններին:
Նշվում է, որ «Դրախտային թղթեր» նախագիծը բացահայտում է, թե ինչպես է Անգլիայի թագուհու մասնավոր կարողություններից միլիոնավոր ֆունտեր ներդրվել Կայմանյան կղզիներում, որի գումարների մի մասը գնացել է այնպիսի ընկերության, որը մեղադրվում է աղքատ ընտանիքներին շահագործելու մեջ: Նյութում կա նաեւ թագուհու ներկայացուցչի մեկնաբանությունը:
Հետաքննությունում մատնացույց են արվում Դոնալդ Թրամփի կաբինետի անդամների, օրինակ ԱՄՆ-ի ներկայիս առեւտրի նախարարի Ուիլբուր Ռոսի, ինչպես նաեւ ԱՄՆ Դեմկրատական ու Հանրապետական կուսակցություններին հովանավորող անձանց օֆշորային գործարքները:
ԱՄՆ-ի ներկայիս առեւտրի նախարար, նախկինում ներդրումային մագնատ Ռոսը, ըստ հետաքննության արդյունքների, 2014 թ-ին 68 մլն դոլար է ստացել ռուսական էներգետիկ ընկերությունից, որի համսեփականատերն է Պուտինի փեսան: Նշվում են 2 ռուս միլիարդատերերի օֆշորային ցանցերի մասին:
Օֆշորային գործարքների մեջ է ներգրավված եղել նաեւ Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոյի բարեգործությունների համար հանգանակություններ հավաքող անձը, ով գաղտնի օֆշորային գործարքներ է իրականացրել:
Փաստաթղթերում նշվում է նաեւ, թե ինչպես են Twitter-ն ու Facebook-ը միլիոնավոր դոլարների ներդրումներ ստացել ՌԴ-ի հետ կապված ֆինանսական հաստատություններից:
Միլիոնավոր դոլարների հարկային վճարումնեից են խուսափել այնպիսի ընկերություններ, ինչպիսիք են Nike-ն ու Apple-ը:
Օֆշորային գործարքների մեջ է ներգրավված նաեւ ԱՄՆ-ի Դեմոկրատական կուսակցության խոշոր դոնորներից մեկը՝ Ջորջ Սորոսը: Նա ղեկավարում է օֆշորային ընկերությունների ցանցը, որը զբաղվում է ապահովագրիչների ապահովագրմամբ: Հատկանշական է, որ վերջինիս բարեգործական «Բաց հասարակություն» հիմնադրամը հանդիսանում է ICIJ-ի դոնորներից մեկը:
Առաջիկայում «Paradise Papers»-ի նոր բացահայտումներ էլ կլինեն, որոնցում, ըստ տեղեկությունների, կարող են լինել նաեւ Ադրբեջանի օֆշորային գործարքների մասին տվյալներ: