Հանցագործների փոխարեն վճարելու է հարկատուն. կառավարությունը պետբյուջեից փող կտա ԳԱԼԱ-ին
ՀՀ կառավարությունը իր առաջիկա նիստում պետական բյուջեից 3 հազար 900 եվրո գումար է հատկացնելու ՀՀ արդարադատության նախարարությանը, որն էլ իր հերթին այդ գումարը պետք է վճարի Գյումրիի «ԳԱԼԱ» հեռուստաընկերության հիմնադիր «ՉԱՊ» ՍՊԸ-ին: Այդ գումարի վճարումը նախատեսված է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) համապատասխան վճռով, որը կայացվել էր դեռ այս տարվա մայիսին:  ՄԻԵԴ-ի վճռի կատարման վերջնաժամկետը նոյեմբերի 4-ն է: ԳԱԼԱ հեռուստաընկերությունը ի դեմս «ՉԱՊ» ՍՊԸ-ի եվրադատարան էր դիմել դեռ 2009 թվականին: Պատճառն այն էր, որ 2007 թվականի սեպտեմբերի 21-ին ԳԱԼԱ-ն «հանդգնություն» էր ունեցել հեռարձակել ՀՀ առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի հայտնի ելույթը, որով ըստ էության սկսվեց 2008 թվականի նախագահական ընտրությունների ընտրարշավը:
Դրանից հետո ԳԱԼԱ-ում սկսվեցին հարկային ստուգումներ ու կազմվեց ակտ, ըստ որի՝ ԳԱԼԱ-ն իր ստացած գովազդներից թաքցել է ավելի քան 25 միլիոն դրամի հարկ: Բացի դրանից, Գյումրիի քաղաքապետարանը պահանջել էր ապամոնտաժել հեռուստաաշտարակի վրա տեղադրված սարքավորումները, որոնք ապահովում էին այդ հեռուստաընկերության եթերի հեռաարձակումը: Հենց այն ժամանակ ակնհայտ էր, որ ԳԱԼԱ-ն ենթարկվում է քաղաքական հետապնդումների: Երկու տարի շարունակ  ԳԱԼԱ-ն վիճարկում էր իր դեմ կայացրած որոշումները ներհանրապետական դատական ատյաններում, բայց, բնականաբար, ապարդյուն: Եվ ահա կառավարությունը հարկատուների միջոցներից գոյացող ՀՀ պետական բյուջեից պետք է գումար վճարի ԳԱԼԱ-ին:
Քանի՞ պետական պաշտոնյա, քանի՞ դատավոր են առնչվել ԳԱԼԱ-ի գործին ու կայացրել ակնհայտ ապօրինի, հանցավոր որոշումներ ու վճիռներ: Նրանցից ոչ ոք չի պատժվել: Հիմա նրանք բոլորը ազատության մեջ են, պաշտոններ են զբաղեցնում, իսկ հարկատուները վճարում են նրանց կատարած հանցագործությունների համար: Ու սա դեռ ամենը չէ: ՄԻԵԴ-ը առայժմ վճիռ է կայացրել ԳԱԼԱ-ի հայցերից միայն մեկով:
Հ.Գ. Ի դեպ, 2009 թվականին Եվրոպական դատարան դիմելու՝ ԳԱԼԱ-ի հայցը կազմել էին փաստաբան Կարեն Թումանյանը եւ ներկայում ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, «Ելք» խմբակցության անդամ Էդմոն Մարուքյանը: ԱԺ պատգամավոր է նաեւ ԳԱԼԱ-ի սարքավորումները հեռուստաաշտարակի վրայից հանելու պահանջ ներկայացրած եւ ԳԱԼԱ-ի դեմ սանձազերծված արշավի ակտիվ մասնակից, Գյումրիի այն ժամանակվա քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը: Վերջինս հիմա ԲՀԿ խմբակցության անդամ է: