Միայն ժողովրդավար Թուրքիան կարող է բացել հայ-թուրքական սահմանը. Գարո Փայլան
«Մենք վերք ունենք, որը դեռ անբուժելի է, եւ գիտենք, որ այդ վերքը միայն այս երկրի մեջ է բուժվելու՝ Թուրքիայի, Անատոլիայի մեջ: Միայն ժողովրդավար Թուրքիան կարող է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, միայն ժողովրդավար Թուրքիան կարող է բացել հայ-թուրքական սահմանը: Եթե Թուրքիան ժողովրդավար չդառնա, կարող ենք տասնամյակներ սպասել: Իրավունք ունե՞նք մեր սերունդներին փոխանցել այս հարցը, ո՛չ իրավունք չունենք: Մենք լավ գիտենք եւ չորս սերունդ ի վեր պայքարում ենք, որպեսզի մեր պապերի եւ հայրերի ապրած անարդարությունն արդար լուծում ունենա»,- այսպես սկսեց իր ելույթը Թուրքիայի Մեջլիսի պատգամավոր Գարո Փայլանը Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համաժողովի ժամանակ:
Փայլանի խոսքով, 102 տարի առաջ Օսմանյան Կայսրությունում մեծ ոճիր է տեղի ունեցել, եւ այդ ոճիրը հիմա էլ է շարունակվում, որովհետեւ, երբ ցանկացած ոճիր անպատիժ է մնում, դրան նորերն են հետեւում: «Ես հավատում եմ, որ մենք մի օր հասնելու ենք արդարության, երբ կճանաչվի Հայոց ցեղասպանությունը եւ շարունակելու եմ պայքարել դրա համար»,- նշեց Գարո Փայլանը:
Անդրադառնալով Թուրքիայում իր գործունեությանը, նա նշեց, որ ինքը քրդական Ժողովրդադեմոկրատական կուսակցության իր ընկերների հետ տասնամյակներ շարունակ պայքարել է Թուրքիայում ժողովրդավարություն հաստատելու համար: «Իրականում ժողովրդավարության համար պայքարը շատ դժվար է: Եվ վերջին երկու տարիներին մենք տեսանք, որ ավելի հեշտ է հաղթում ազգայնականությունը: Դա տեսավ նաեւ Էրդողանը, եւ, ցավոք, Էրդողանը գնաց հենց այդ ճանապարհով»,- շեշտեց նա:
Գարո Փայլանը խոսեց նաեւ Թուրքիայի նոր Սահմանադրության մասին, որով երկիրն անցել է կառավարման նախագահական համակարգի: «Ես Թուրքիայի խորհրդարանում ասել եմ, որ մեծ սխալ է տեղի ունեցել: Ես դեմ եմ արտահայտվել: 104 տարի առաջ էլ Օսմանյան Կայսրությունում նույն բանը տեղի ունեցավ: Թալեաթ եւ Էնվեր փաշաները հեղափոխությունից հետո նոր Սահմանադրություն բերեցին, եւ այն մարդիկ, ովքեր համաձայն չէին դրա հետ երկու տարբերակ ունեին՝ լռել կամ պայքարել: Սկսվեց Հայոց ցեղասպանությունը եւ ընդամենը 1 տասնամյակի ընթացքում 4 ժողովուրդ կոտորվեց՝ հայերը, հույները, ասորիները, հրեաները: Հիմա Թուրքիայի նոր Սահմանադրության պայմաններում կրկին կարող ենք նույն աղետն ապրել: Նույնիսկ այսօր, դժբախտաբար ապրում ենք»,- հավելեց հայազգի պատգամավորը: