ԱՄՆ-ն պահանջել է փակել Սան Ֆրանցիսկոյում ՌԴ հյուպատոսությունը և հյուպատոսի առանձնատունը
Միացյալ Նահանգները պահանջել է Ռուսաստանից փակել Սան Ֆրանցիսկոյում իր հյուպատոսությունը եւ հյուպատոսի առանձնատունը, Վաշինգտոնում եւ Նյու Յորքում գործող ռուսաստանյան առեւտրային ներկայացուցչությունները՝ որպես պատասխան Ռուսաստանում աշխատող ԱՄՆ դիվանագետների թիվը կրճատելու Մոսկվայի պահանջին, գրում է aljazeera.com-ը:
Պետքարտուղարության տարածած հայտարարության մեջ նշված է, որ Ռուսաստանը պետք է կատարի Միացյալ Նահանգների պահանջը մինչեւ սեպտեմբերի 2-ը: Պետքարտուղարության ներկայացուցչի խոսքով, որոշումն ընդունվել է ի պատասխան ռուսական կողմի «չարդարացված եւ երկկողմ հարաբերություններին վնասող» գործողությունների:
Ռուսական կողմը շարունակելու է մնալ շենքերի սեփականատերը, սակայն իրավունք չի ունենալու այլեւս օգտագործել դրանք դիվանագիտական որեւէ նպատակով, բայց կարող է վարձակալության հանձնել կամ վաճառել դրանք: Նույնիսկ այդ արգելքից հետո Ռուսաստանը շարունակելու է ԱՄՆ-ի տարածքում ավելի շատ դիվանագիտական շենքեր ունենալ, քան ունի Միացյալ Նահանգները Ռուսաստանում: Ամերիկյան կողմը նաեւ չի պահանջելու, որպեսզի Սան Ֆրանցիսկոյում կամ որեւէ այլ տեղ աշխատող ռուսաստանյան դիվանագետները հեռանան երկրից: Նրանք կարող են շարունակել աշխատել թույլատրված դիվանագիտական շենքերում, գրում է Ամերիկայի ձայնը:
Ռուսաստանն արդեն պատասխանել է այս որոշմանը՝ հայտարարելով, որ Վաշինգտոնի նոր քայլը լրջորեն կուսումնասիրվի, ինչից հետո որոշում կկայացվի:
Հեռախոսազրույց են ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը եւ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը: Ռուս դիվանագետը մտահոգություն է հայտնել երկու երկրների հարաբերություններում լարվածության աճի առիթով: